Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Myśląc o kuchni azjatyckiej, pierwsze, co przychodzi do głowy, to oczywiście wok (wym. „uok”) – specjalna, wielofunkcyjna patelnia, w której można smażyć, dusić i gotować. Przyrządzane w nim potrawy zachowują witaminy i apetyczny wygląd. Wok ma półkolisty kształt i jest dość głęboki, szybko i równomiernie się nagrzewa, nie przypalając potrawy. Żeliwne, ręcznie  kute lub odlane z formy, są dość ciężkie, ale długo utrzymują ciepło. Ścianki boczne pozwalają również na przetrzymywanie w cieple składników, które już zostały usmażone na gorącym środku. Natomiast wysoka temperatura na dnie patelni sprawia, że aromaty poszczególnych składników nie ulatniają się.

Do mycia tego typu woków służy bambusowa szczoteczka, która nie niszczy zahartowanej powierzchni woka. Nie należy stosować drucianych zmywaków, ponieważ zedrą naturalną  warstwę ochronną naczynia.
Na naszym rynku pojawiły się woki ze spłaszczonymi dnami – żeby lepiej można je było usadowić na palniku kuchenki gazowej. W sprzedaży są także liczne woki aluminiowe, pokryte warstwą teflonu – jednak są cienkie, równie szybko się nagrzewają, co stygną. W modelach chromowanych, wykonanych ze stali szlachetnej, nie można smażyć marynowanego mięsa, ponieważ przywiera do dna. Więcej akcesoriów i naczyń kuchennych znajdziesz na tej stronie: Gastromix – wyposażenie gastronomii.

Większość woków ma średnicę 36 cm, w komplecie znajduje się także półokrągła pokrywa, którą wykorzystuje się głównie do gotowania na parze. Oryginalne chińskie woki są o wiele większe – mają przeważnie około 75 cm średnicy. Nie wiadomo, kiedy zaczęto ich używać, ale naukowcy sadzą, że w Chinach stosuje się je przynajmniej od 2 tysięcy lat – sugerują to bowiem kamienne płaskorzeźby z czasów dynastii Han. Kształt i budowa woka dostosowane zostały do specjalnego stojaka paleniskowego, pod którym palono drewnem.  Dno naczynia znajdowało się bezposrednio nad ogniem, było więc najgorętsze, boki pozostawiały natomiast chłodniejsze.