Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok
Grillowanie to żadna nowość. Wraz z nadejściem cieplejszych dni w ogródkach, a nierzadko i na balkonach pojawiają się różnego typu ruszty, wokół rozlega się skwierczenie i zapach smażonych kiełbasek. A może warto zrezygnować z nich na rzecz czegoś bardziej oryginalnego? Zamiast kiełbasek czy karkówki można prostym sposobem wyczarować któryś z zaproponowanych poniżej bałkańskich specjałów:
Cevapčiči – roladki z mielonego mięsa. Przygotowuje się je z co najmniej dwóch gatunków mięsa, przy czym wskazane jest, żeby jednym z nich była baranina. Najlepiej wziąć po dwie części wołowiny i wieprzowiny oraz jedną część baraniny. Mięso i cebulę (wystarczy jedna średniej wielkości na każdy kilogram mięsa) po dwukrotnym zmieleniu doprawić pieprzem, solą, roztartym ząbkiem czosnku (do baraniny bierze się więcej czosnku) następnie skrapiamy lodowatą wodą i starannie wyrabiamy przez około 10 minut, dzięki temu roladki w trakcie pieczenia nie będą się rozpadać. Można także odstawić mięso na godzinę lub dwie do lodówki, aby stężało i dopiero później formować z niego wałeczki długości wskazującego palca. Cevapčiči różnią się od naszych mielonych nie tylko kształtem, ale też nie tym, ze nie stosuje się do nich bułki tartej i jaja. Tylko mięso z cebulą i przyprawami. Piecze się je na ruszcie ok. 15 minut, 2-3 razy obracając.
Pljeskaviča – różni się od cevapčiči sposobem przyprawiania i kształtem – to nieduży placek. Do mielonego mięsa dodaje się posiekaną czerwoną paprykę i ostrą paprykę w proszku. Pljeskaviča powinna mieć wielkość 6 wałeczków cevapčiči.
Culbastija to nazwa kotleta z rusztu. Najsmaczniejszy jest z wieprzowego schabu bez kości. Kotlet należy skropić zimną wodą i sokiem z cytryny, dobrze rozbić i piec 25 minut często obracając. Culbastiję przyprawia się solą i pieprzem dopiero po upieczeniu.
Roznjiči to szaszłyki z samego mięsa, bez dodatku słoniny, cebuli i śliwek. Klasyczne roznjiči robi się z cielęciny z udźca lub ze schabu wieprzowego (może też być szynka). Mięso pokrojone w kwadratowe plastry o grubości 3 cm skrapia się cytryną i paroma kroplami zimnej wody i na jakiś czas odstawia. Potem nadziewa się po 5-6 plastrów (na przemian cielęce i wieprzowe) na małe rożna, które umieszcza się na ruszcie i piecze 15-20 min, często obracając. Po upieczeniu przyprawiamy solą i pieprzem.
Kiedy pogoda nie dopisuje cevapčiči, pljeskaviča, culbastija i roznjiči można także usmażyć w domu, na teflonowej patelni wysmarowanej lekko oliwą lub upiec na elektrycznym grillu. Bardzo efektownie wygląda półmisek ze wszystkimi czterema rodzajami mięs z rusztu. Do bałkańskich mięs podaje się drobno posiekaną cebulę, najlepiej dymkę albo fioletową. Cebula będzie delikatniejsza w smaku, jeśli na pół godziny przed podaniem posiekamy ją i posolimy.