Autorem wpisu jest: Agata Buchta
Ratatuj
Wbrew pozorom to nie kolejny tekst o bajce, ale o potrawie, która sprawiła, że bajka stała się przebojem. Bo przecież bez ratatouille nie byłoby „Ratatuj”. Wszyscy, którzy skusili się na obejrzenie tego przezabawnego filmu (którego recenzję można przeczytać tutaj) poznali magię, która towarzyszyła procesowi tworzenia i konsumowania tego dania.
Co to jest Ratatuj?
To potrawa rodem z Prowansji, a nazwy ratatouille używa się do określenia dania przyrządzonego z duszonych warzyw. Głównymi składnikami są: pomidory, bakłażan, cukinia, cebula, papryka, czosnek, oliwa z oliwek oraz przyprawy: sól, pieprz, tymianek, liść laurowy itp. Co do proporcji składników, ogólnie przyjmuje się zasadę, że bakłażanów i cukinii powinno być tyle samo (sztuk), o połowę mniej cebuli i papryki oraz podwójna ilość pomidorów. Przyprawy natomiast według własnego uznania.
Sposób przygotowania Ratatuj
Bakłażany kroimy (ze skórką) w plastry, delikatnie solimy i odstawiamy na sitko na około 20 minut (maksymalnie 30). Po tym czasie należy je opłukać i dokładnie osuszyć. Spowoduje to, że podczas duszenia nie wsiąkną dużo tłuszczu i nie będą gorzkawe. Cukinie (również ze skórką) kroimy w grubą kostkę, a paprykę kroimy w paski.
Na małym ogniu rozgrzewamy oliwę i delikatnie przyrumieniamy cebulę. Do tego dodajemy posiekany drobno czosnek i dużą ilość tymianku. Teraz stopniowo dodajemy do tego pokrojone warzywa pamiętając o tym, by pokrojone pomidory dodać na samym końcu. Całość doprawiamy solą, pieprzem i innymi przyprawami według uznania i dusimy około 15 minut. Po tym czasie potrawa powinna przybrać mocnego ziołowego aromatu.
Tak przygotowane danie można podawać z bagietkami, ryżem lub makaronem.
Gdyby Internet mógł przenosić zapach to zauroczyłoby to niejednego smakosza, a wegetarianina już na pewno. Nic więc dziwnego, że smakowało to nawet tak wybitnemu paryskiemu krytykowi kulinarnemu jak filmowy Sir Ego.