Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Knysze z Kapustą
Ciasto: 3 szklanki mąki pszennej, pół szklanki mleka, 3 dag drożdży, 7 jaj, 4 żółtka, cukier, sól, tłuszcz do wysmarowania blachy.
Nadzienie: 2 duże główki kapusty włoskiej lub 2 małe główki kapusty białej, 2 jaja, duża cebula, 2 łyżki masła lub margaryna, ziele angielskie, pieprz, sól.
    Szklankę mąki zaparzyć w misce dwiema szklankami wrzącego mleka, wymieszać i ostudzić. Dodać utarte z odrobiną cukru drożdże, wymieszać i postawić w cieple, aby zaczyn podrósł. Sześć całych jaj i żółtka dobrze rozkłócić trzepaczką, dodać do wyrośniętego rozczynu, dosypać resztę mąki, osolić i bardzo dokładnie wyrobić. Odstawić do ponownego wyrośnięcia. Główki kapusty pokroić na ćwiartki, umyć w ziemnej wodzie, włożyć do wrzątku, osolić i ugotować. Następnie wyjąć je z garnka, a gdy przestygną, wycisnąć, drobno posiekać, przesmażyć w rondelku z łyżką masła i lekko zrumienioną cebulą. Wbić jaja, wymieszać dodać mielone ziele angielskie, pieprz, sól. Gdy ciasto nieco się „ruszy”, podzielić je na kawałki. Z każdego uformować małą płaską bułeczkę z wklęśnięciem w środku. W zagłębienie włożyć przygotowane nadzienie, wyrównać powierzchnię i posmarować jajem rozkłóconym z odrobiną wody. Knysze ułożyć na wysmarowanej blasze i gdy podrosną wstawić do średnio gorącego piekarnika na 25-30 min. Upieczone ułożyć na półmisku. Podawać na gorąco polane stopionym masłem.

Kołduny Podlaskie
50 dag baraniny, 1,5 l bulionu wołowego (może być z kostki), majeranek, pieprz, sól. Ciasto 25 dag mąki, łyżka oleju, szczypta soli.
    Baraninę umyć, zemleć w maszynce, przyprawić solą, pieprzem, majerankiem i starannie wyrobić. Do mąki wlać ćwierć szklanki letniej wody i olej, zagnieść ciasto, cieńko je rozwałkować. Wyciąć z ciasta szklanką małe kółeczka, na każde nałożyć farsz, mocno zlepić brzegi, po czym włożyć do osolonego wrzątku i ugotować. Odcedzone przełożyć do talerzy i zalać gorącym rosolem.

Karp na sposób wschodni
1,5 kg karpia, 2 marchwie, cytryna, 2 cebule, 15 dag rodzynek, 3 goździki, 10 dag pierników, sól, cukier, liść laurowy.
    Karpia oczyścić, opłukać, pokroić na kawałki. Litr wody zagotować z małą ilością soku z cytryny, solą, cukrem, cebula pokrojoną w drobną kostkę, marchwią pokrojona w plasterki, liściem laurowym, goździkami i rodzynkami. Włożyć pokrojonego karpia i gotować ok. 20 minut, a gdy będzie miękki, dodać zmielone pierniki i gotować jeszcze 5 minut. Kawałki karpia ułożyć na półmisku, polać sosem, w którym się gotował i odstawić do schłodzenia. Podawać na zimno.

Śledzie po tatarsku
60 dag solonych śledzi bez głów, 2-3 cebule, 2-3 łyżki oleju, łyżka koncentratu pomidorowego, jajo, łyżeczka musztardy, mielona ostra papryka, pieprz, natka pietruszki.
    Wymoczone śledzie odfiletować i pokroić w drobną kostkę. Tak samo pokroić cebulę, dołożyć do śledzi. Dodać koncentrat pomidorowy, musztardę, resztę przypraw. Następnie powoli wlewać olej, stale mieszając. Posypać ugotowanym na twardo posiekanym jajkiem i drobniutko pokrojoną natką. Podawać w szklanych naczyniach do ryb.

Kutia kresowa na pszenicy

Składniki: szklanka maku, miodu i ziaren pszenicy, po 10 dag orzechów włoskich, laskowych i migdałów, ½ szklanki rodzynek, po 10 dag suszonych fig i daktyli, szklanka mleka, rdzeń z 1 laski wanilii.
Do dekoracji: cienkie paseczki skórki pomarańczowej, daktyle, płatki migdałowe
    Pszenicę opłukać, zalać wodą i odstawić na noc. Następnego dnia ugotować, kilkakrotnie zmieniając wodę. Gdy pszenica będzie miękka, dobrze ją osączyć.
Mak zalać wrzącym mlekiem, zagotować z dodatkiem rdzenia wanilii, odstawić na dwie godziny. Następnie odcedzić i dwukrotnie przepuścić przez maszynkę do mięsa.
W rondelku rozgrzać miód, połączyć z mlekiem i osączoną pszenicą dokładnie wymieszać. Posiekać orzechy i migdały, figi i daktyle pokroić w cienkie paseczki. Przygotowane składniki i rodzynki dodać do maku. Dokładnie wymieszać. Przełożyć do salaterki. Udekorować paseczkami skórki pomarańczowej (najlepiej smażonej w cukrze), migdałami i daktylami. Przed podaniem mocno ochłodzić.
    Jeżeli stwierdzimy, że kutię mamy zbyt słodką, możemy mase doprawić sokiem z pomarańczy lub cytryny. Potrawa atrakcyjnie będzie wyglądać jeżeli udekoruje się ją kandyzowanymi wisienkami.

Babka Kresowa
10 dag mąki gryczanej, 20 dag masła, 20 dag cukru, 4 jaja, 10 dag migdałów ( w tym kilka gorzkich)
    Masło utrzeć z cukrem do białości i dodawać po łyżce mąki i po jednym żółtku, stale mieszając. Wsypać posiekane migdały obrane z łupinek. Następnie, delikatnie mieszając, powoli dodawać ubitą na sztywno pianę z białek. Wlać do przygotowanej formy i piec 30 minut.   

Ryba w galarecie
2 kg karpia (lub innej ryby), 3 duże cebule, pietruszka, 10 dag selera, 5 dag rodzynków, 4 dag żelatyny, kilka gałązek natki pietruszki, cukier, pieprz, sól
    Rybę oczyścić, umyć, pokroić na dzwonka. Cebulę pokroić w plastry, seler i pietruszkę w słupki. Do rondla włożyć warzywa, zalać sześcioma szklankami wody i  chwilę gotować. Następnie ułożyć promieniście dzwonka ryby, w środku położyć głowę (bez oczu i skrzeli). Posypać solą i cukrem, doprowadzić do wrzenia i na bardzo wolnym ogniu gotować godzinę pod przykryciem. Dodać pieprz, żelatynę namoczoną w ziemnej, przegotowanej wodzie, rodzynki i jeszcze raz krótko podgotować, potem ostudzić. Wstawić do lodówki. Rybę można podawać w tym samym naczyniu, w którym się gotowała lub w półmisku. Przybrać natką, podawać z majonezem lub sosem tatarskim, oraz białym pieczywem. 100g   to 60 kcal.

Pieróg z kapustą
Ciasto: 2 szklanki mąki, 25 dag margaryny, jajo, pół szklanki śmietany, kminek sól
Farsz: 50 dag kiszonej kapusty, kilka suszonych grzybów, łyżka oleju, pieprz
    Margarynę  posiekać z mąką, żółtkiem, śmietaną i szczyptą soli, szybko zagnieść ciasto i włożyć do lodówki. Starannie umyte grzyby namoczyć, a następnie ugotować w tej samej wodzie. Kapustę posiekać, poddusić na oleju 15 min, dodać posiekane grzyby, doprawić pieprzem, po czym krótko, przesmażyć na patelni wraz z drobno pokrojoną cebulą. Ciasto podzielić na dwie równe części, rozwałkować dwa prostokąty długości blachy do pieczenia i szerokości 15-20 cm. Na środek każdego nałożyć farsz, zawinąć brzegi i dokładnie zlepić cisto. Ułożyć na blasze spojeniem do dołu, wierzch posmarować rozmąconym białkiem, posypać kminkiem i wstawić do gorącego piekarnika na 20-25 min. 100g to 240 kcal.