Kto z nas nie lubi spędzać letnich wieczorów w ogrodzie, a przy tym zajadać się ulubionymi potrawami. Wraz z wiosną zbliża się sezon na grilla, który od lat cieszy się niemalejącą popularnością wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ dania przyrządzane bezpośrednio na ogniu cechują się niepowtarzalnym smakiem i specyficznym aromatem, którego nie da się podrobić. Tych, którzy kochają gotować na świeżym powietrzu i szukają alternatyw dla klasycznego grilla powinny zainteresować ostatnio modne paleniska ogrodowe. Czym są i jakie potrawy możemy na nich przygotować? Zapraszamy do artykułu!

Jakie potrawy przygotować na palenisku ogrodowym?

Palenisko ogrodowe to przenośny sprzęt większych rozmiarów, zrobiony najczęściej z ze stali nierdzewnej lub emaliowanej. Ma kształt przypominający duży garnek, na którym możemy rozpalić ogień, by następnie grillować potrawy na zawieszonym ruszcie. Jeśli chodzi o materiał palny, to najlepiej korzystać z twardego drewna, które charakteryzuje się dużą kalorycznością i oddaje możliwie najwięcej ciepła. Takie drewno to np. dąb, jesion, grab lub buk. 

Potrawy, jakie możemy przyrządzić na palenisku ogrodowym to praktycznie każde danie, które wymaga grillowania. Mogą to być: 

  • warzywa,  
  • boczek,  
  • karkówka,  
  • kiełbaski, 
  • kukurydza, 
  • pianki marshmallow. 

Jednak to tylko propozycje kulinarnych możliwości. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i doświadczenie w gotowaniu. Wykorzystanie rusztu nie jest obowiązkowe – możemy go zdjąć lub zakupić palenisko bez rusztu i smażyć potrawy na kijkach lub zapiekać ziemniaki bezpośrednio w żarze. Mamy więc możliwość stworzenia prawdziwego ogniska na naszym własnym podwórku.

Palenisko ogrodowe jako źródło ciepła i światła

Możliwości kulinarne to nie jedyna zaleta paleniska ogrodowego. Urządzenie może posłużyć jako skuteczne źródło ciepło, ponieważ rozpalony ogień jest dużo większy niż podczas korzystania z klasycznego grilla. Poza ciepłem, palenisko ogrodowe jest również świetnym źródłem światła, które sprawdzi się w ogrodzie lub na podwórku, na którym nie mamy zamontowanego oświetlenia. Dzięki temu będziemy mogli spędzić przyjemne wieczory z rodziną i znajomymi.

Udekoruj ogród paleniskiem ogrodowym

W przeciwieństwie do klasycznego grilla, palenisko ogrodowe stanowi realną dekoracje i urozmaicenie wystroju w naszym ogrodzie. Wykonane w kolorze czarnym i zazwyczaj o prostym wykończeniu dodadzą elegancji jednocześnie wpisując w praktycznie każdy styl panujący w ogrodzie. Zdecydowanie jest to sprzęt, którego nie chcemy chować przed oczami gości!

Niepowtarzalny klimat paleniska ogrodowego

Palenisko ogrodowe pozwala na niepowtarzalny klimat i biesiadowanie na przestrzeni, na której nie byłoby to możliwe dla klasycznego, dużego ogniska. Budowa urządzenia gwarantuje pełne bezpieczeństwo, a jego elegancki design dodaje uroku i sprawia, że po prostu mamy ochotę przy nim siedzieć. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają czegoś więcej niż tylko urządzenia do przyrządzania potraw.