Wiosna to czas, kiedy nasze talerze mogą zapełnić się świeżymi, kolorowymi warzywami, szczególnie po zimie, kiedy nie mam zbyt szerokiego wyboru świeżych warzyw i owoców! Warto wykorzystać ten sezon, aby wprowadzić do swojej kuchni odrobinę nowości i zdrowia.
Szparagi
Szparagi to jedno z najbardziej wyczekiwanych warzyw wiosennych. Są nie tylko pyszne, ale również pełne witamin i minerałów.
Tarta ze szparagami
Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Szparagi umyć, odłamać twarde i jasne końce (same złamią się w odpowiednim miejscu), osuszyć.
Pomidorki pokroić na połówki, ser pokroić w kosteczkę. Twardy ser grana padano zetrzeć na drobnej tarce. Ciasto francuskie wyjąć z lodówki, rozwinąć i włożyć do blaszki z rantem (ok. 20 x 30 cm).
Na dnie położyć szparagi i pomidorki. Doprawić solą oraz pieprzem. Wbić jajka i posypać pokrojonym, a potem startym serem. Wstawić do piekarnika na 20 minut. Posypać świeżą bazylią.
Rzodkiewka
Rzodkiewki to świetna przekąska, która dodaje chrupkości i ostrości do sałatek. Można je również piec, co nadaje im zupełnie nowego smaku.
Sałatka z rzodkiewką, granatem i ricottą
Do miski wsypać mieszankę sałat, skropić oliwą, sokiem z cytryny, doprawić solą i pieprzem, wymieszać, wyłożyć na talerze. Dodać pokrojoną na plasterki rzodkiewkę. Na środku wyłożyć ricottę, posypać ziarenkami granatu.
W miseczce wymieszać składniki dressingu tahini i polać po sałatce (jeśli sos wyszedł za gęsty można dodać nieco więcej soku z cytryny).
Botwina
Botwina to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. W kuchni wykorzystywana jest głównie do przygotowywania zup, ale świetnie sprawdza się również w sałatkach i potrawach duszonych. Nazwa „botwinka” odnosi się również do zupy, w której botwina jest głównym składnikiem. Botwina jest także popularnym dodatkiem do chłodników oraz barszczy.
Zupa botwinka
W szerokim i dużym garnku, na oliwie lub maśle, podsmażyć obrane i pokrojone na plasterki lub w kostkę ziemniaki (przez ok. 5 minut). Dodać obraną i startą na tarce o dużych oczkach marchewkę. Smażyć przez ok. 2 minuty.
Wlać bulion i zagotować. Gotować przez ok. 5 minut. Odciąć liście botwinki od buraczków, wszystko dokładnie umyć. Buraczki obrać i pokroić na cienkie plasterki lub półplasterki (można też je zetrzeć na dużych oczkach tartki).
Buraczki dodać do wywaru z ziemniakami i gotować przez około 4 minuty, następnie dodać drobno posiekane liście botwinki i gotować przez kolejne 4 minuty, lub do miękkości warzyw.
Doprawić zmielonym pieprzem oraz – w razie potrzeby – solą. Dodać sok z cytryny, śmietankę oraz posiekany koperek.