Polska kuchnia jest niezwykle różnorodna i bogata w tradycje kulinarne, które różnią się w zależności od regionu. Dziś zabierzemy Was w kulinarną podróż po trzech regionach Polski: Małopolska, Mazury i Lubelszczyzna

Małopolska/Podhale – Kwaśnica

Małopolska, z jej góralskimi tradycjami, to kraina, gdzie króluje kwaśnica – rozgrzewająca zupa na bazie kiszonej kapusty i mięsa, idealna na chłodne dni.

Kwaśnica

Składniki:

Czas przygotowania

35 minut

Liczba osób

4-6

Surowe żeberka opłukać i pokroić na części z 2 żebrami. Włożyć do dużego garnka, wlać zimną wodę, dodać sól i zagotować. Zszumować, zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 45 minut pod przykryciem.

Wędzone żeberka podzielić na porcje z jednym lub dwoma żeberkami. Dodać do wywaru. Boczek pokroić w kostkę i również dodać do zupy. Doprawić pieprzem i kminkiem, dodać ziele angielskie, liście laurowe oraz czosnek i suszone borowiki. Gotować przez około 20 minut pod przykryciem.

Dodać obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki i gotować przez ok. 20 minut. Kapustę kiszoną odcisnąć i posiekać, dodać do garnka z zupą. Wsypać suszony majeranek, przykryć i gotować przez około 30 minut aż kapusta i mięso będą miękkie.

Mazury – Zupa rybna

Mazury, kraina tysiąca jezior, to region, gdzie ryby są podstawą wielu dań. Zupa rybna to jeden z klasycznych przepisów tego regionu, który warto spróbować.

Zupa rybna

Składniki:

Czas przygotowania

50 minut

Liczba osób

4

Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Czosnek obrać i przekroić na pół. W szerokim garnku na oleju i maśle zeszklić cebulę oraz czosnek. Dodać obraną i startą na tarce marchewkę oraz pietruszkę. Smażyć co chwilę mieszając przez ok. 3 minuty.

Wlać bulion i zagotować. W międzyczasie doprawić solą, pieprzem, szczyptą ostrej papryki i szczyptą tartej gałki. Dodać też liść laurowy i 3 ziela angielskie. Gotować pod przykryciem przez ok. 10 minut.

W międzyczasie filety ryby pokroić na ok. 3 cm kawałki. Doprawić solą, pieprzem, szczyptą słodkiej papryki oraz obtoczyć w mące. Obsmażyć na patelni. Podsmażoną rybę włożyć do garnka z zupą i gotować przez ok. 2 minuty na małym ogniu. Dodać śmietankę wymieszaną z musztardą, posiekany koperek i natkę pietruszki. Odstawić z ognia. Zupę można doprawić sosem worcestershire. Podawać z pieczywem.

Lubelszczyzna – Cebularz Lubelski

Cebularz lubelski to jedno z najbardziej charakterystycznych dań Lubelszczyzny. Jest to placek z cebulą i makiem, który smakuje doskonale na ciepło.

Cebularz Lubelski

Składniki:

Czas przygotowania

30 minut

Liczba osób

14

CEBULA Z MAKIEM

Cebulę najlepiej jest przygotować na dzień lub dwa dni przed pieczeniem cebularzy. Cebulę należy pokroić w grubą kostkę, obgotować przez 1 – 2 minuty we wrzątku i odcedzić. Gorącą wymieszać z makiem, solą i olejem. Szybko przełożyć do słoika, szczelnie zamknąć, a po ostygnięciu wstawić do lodówki.

CIASTO

Świeże drożdże wymieszać z cukrem, 2 łyżkami mąki i częścią ciepłego mleka. Pozostawić do wyrośnięcia. Drożdże instant wymieszać od razu z mąką.

Rozpuścić masło z resztą mleka. Wyrośnięty rozczyn wraz z ciepłym mlekiem i masłem dodać do mąki z solą. Jajko roztrzepać widelcem i dodać do pozostałych składników, zostawiając 1 łyżkę na posmarowanie brzegów cebularzy.

Wyrobić ciasto (10 – 15 minut), tak aby odstawało od ręki, w razie potrzeby dodać trochę mąki. Pozostawić do wyrośnięcia (60 – 90 minut). Ciasto wyłożyć na stolnicę posypaną mąką i powygniatać przez ok. 1 – 2 minuty, podzielić na 14 części. Każdą część rozwałkować na placek, ułożyć na cienko wysmarowanej olejem blasze do pieczenia. Brzegi placków posmarować odłożonym jajkiem. Rozłożyć cebulę z makiem. Zostawić do wyrośnięcia (30 – 60 minut).

Piec przez ok. 20 minut w 180 stopniach C na lekko złoty kolor.