Autorem wpisu jest: Marian Jeżewski

Skąd wino trafia na sklepową półkę? Po zmianie systemu gospodarczego mamy w naszym kraju dostęp do większości produkujących ten trunek państw. Można spotkać przedstawicieli z takich oryginalnych miejsc, jak: Izrael i Mołdawia, Morawy, Tunezja czy Meksyk. Czyż dzięki temu urozmaicamy swoją "winną" dietę? Twierdzę, że nie. Tradycyjnie pijemy wino z Bułgarii i od jakiegoś czasu z Chile.

Dlaczego tak jest? Zgaduję: pewnie z powodu niskich cen. Można to zrozumieć, chociaż nie zawsze. Widziałem klientów płacących złotymi kartami za butelki koztujące 15 zł. To już jest przestępstwo!

Globalizacja nie ominęła biznesu winiarskiego. "Latający winmakerzy" robią wino w ten sam sposób we Włoszech, jak i w Nowej Zelandii lub RPA. Ujednolicają się technologie, a przez to standardy jakości. W każdym regionie bez trudu znajdę butelkę wina, która mnie zachwyci. Nie odważyłbym się jednakże stwierdzić, że najlepsze wina na ziemi pochodzą wyłącznie z terytorium X. Dzięki niepowtarzalnym miejscom i winoroślom, mamy niepowtarzalne smaki, aromaty i inne wyjątkowe walory. Przełamujmy więc przyzwyczajenia, zdradzajmy ulubieńców (zawsze możemy do nich wrócić), smakujmy różne zakątki świata – gwarantuję miłe niespodzianki. Kto nie ryzykuje… Podobnie, jak w kinematografii.

Bardolino, 81 pkt., K/M, samo/jedz
(corvina, rondinella, molinara) włoskie, czerwone, wytrawne, 20 zł.
Złożona osobowość Joanny Brodzik z "Kasi i Tomka". Sytuacje bywają skomplikowane, ale intencje są niezmiennie dobre. Zostaje prosta sympatia. Nie każde dzieło musi powalać ambicją. Dla potrzebujących więcej luzu i rozprężających imprez.

Cimarosa, 86 pkt., M, jedz/samo
(merlot) chilijskie, czerwone, wytrawne, 40 zł
Twardziel z charakterem. Bruce Willis w "Szklanej pułapce". Ma mocny, zdecydowany smak z domieszką ukrytej łagodności. Pierw trzyma w napięciu, potem rozluźnia. Dobry na trudne negocjacje i zjazd kumpli z wojska. Zostaje w pamięci na dłużej.

Kientzler, 83 pkt., K, samo
(pinot gris) alzackie, białe, wytrawne, 37 zł
"Zakonnica w przebraniu" Woopie Goldberg. Pod słodko-gorzkim habitem skrywa się żywa, energiczna kobitka. Zdecydowana, wyrazista i odrobinę ckliwa. Z góry wiadomo, że zostaniemy z nią do końca i, że dobrze się skończy. Dla koleżanek z "naszej-klasy".

Monte Plata, 79 pkt., M, jedz
(malbec) argentyńskie, czerwone, wytrawne, 20 zł
Pamiętacie rolę Jamesa Marshalla w "Down"? Niby akcja, niby komedia. Ot, film jak film, jeden z wielu. Nie pamiętacie? No właśnie. Można obejrzeć, lecz bez powrotów.

René Barbier, 80 pkt., K/M, jedz/samo
(xarel-lo, macabeo, parellada) hiszpańskie, białe, wytrawne, 29 zł
Sandra Bullock w "Speedzie" – świetnie łączy miłą powierzchowność i postawę żołnierza z jednostki specjalnej. W odpowiednich proporcjach i z korzyścią dla całości efektu. Ujmuje i nie nudzi.

Rich Green, 85 pkt., K/M, samo
(grüner weltliner) austriackie, białe, wytrawne, 42 zł
Syn Indiany Jonesa z ostatniej części. Młody, nieznany, buntowniczy i pełen entuzjazmu. Właściwie już w pełni ukształtowany. Do polubienia od razu. Przyszłość należy do niego. Warto więc mu kibicować.

Riddle Creek, 81 pkt., K, samo/jedz
(colombard, chardonnay) australijskie, białe, wytrawne, 20 zł
Atakuje intensywnością Sharon Stone z "Nagiego instynktu". Wodzi za nos. Zmysłowa, egzotyczna, słodka i kwaśna. Można ją pić duszkiem, aczkolwiek wskazany umiar i opanowanie.

Spier, 80 pkt., M, samo/jedz
(shiraz) południowoafrykańskie, czerwone, wytrawne, 30 zł
Kiedyś Dustin Hoffman zagrał faceta na zwolnieniu warunkowym. Może nic wielkiego, ale zrobione solidnie. Trochę wkurza, trochę mu kibicujemy, bo jest konsekwentny, z charakterkiem. Ogólnie: taki niejednoznaczny typek.

Syrah, 82 pkt., M, jedz
(syrah) francuskie, czerwone, wytrawne, 35 zł
Zwalisty Depardieu z "Pechowca", który wpierw ładuje się do twojego mieszkania, a potem puka. Lecz mimo nieokrzesania i szorstkości trzymamy jego stronę. Najlepiej umówić się z nim na dłuższe biesiadowanie, jak to z Francuzem…

Katowice, sierpień 2008

LEGENDA:
K: kobiece
M: męskie
K/M: bez wyraźnego charakteru
jedz: lepsze z jedzeniem
samo: można pić bez jedzenia

PUNKTY:
0-50 – nie nadaje się do picia
51-65 – spożywasz na własne ryzyko
66-76 – obszar jakości wielce dyskusyjnej
77-84 – dla każdego coś dobrego
85-89 – znaczny wzrost emocji
90-100 – dzieła wybitne
od 101 – dzieła genialne