Autorem wpisu jest: Adam Stankiewicz

Powodów tworzenia prywatnych piwniczek jest zapewne tak wiele, jak wielu jest entuzjastów i miłośników win. Kolejne rozważania „Przy kieliszku” tym razem o piwniczkach na wina, rozpocznijmy od przypomnienia kilku, jak rzekłby gajowy, oczywistych oczywistości.

Starzenie się wina jest jednym z ważniejszych aspektów winiarstwa. Stare wino, to wino dojrzałe, zrównoważone, piękne, zwykle o wykształconym bukiecie i smaku. Starzenie wina w dębowej beczce przyspiesza jego dojrzewanie a także przydaje unikalnego smaku i zapachu, szczególnie wanilii. Najważniejsze jednak, że dostarcza tanin, które chronią wino przed jego utlenieniem. Dąb pogłębia i stabilizuje również kolor wina. Proces dojrzewania wina w beczkach dębowych odbywa się z reguły u winiarza, producenta wina, a następnie kontynuowany jest w butelkach np. piwniczce. Ważne jest, aby przechowywać butelki w pozycji horyzontalnej. Leżąca butelka powoduje, że korek wina jest cały czas zamoczony i nie wysycha, co pozwala na zachowanie najlepszych cech wina. Należy unikać przenoszenia wina lub niepotrzebnego poruszania butelkami.

Jak zaprojektować swoją piwniczkę?
Prawdziwy miłośnik win powinien zapomnieć o przechowywaniu ich np. w spiżarni, na poddaszu, w garażu, domku na działce czy pomieszczeniu w przydomowym ogrodzie. Takie miejsca nie zapewniają warunków, jakich wymagają wina: w miarę stałej temperatury oraz odpowiedniej wilgotności. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na piwnicę, to w pomieszczeniu, w którym przechowujemy wina, warto zamontować klimatyzację. Nasza rada: raczej unikaj adaptowania standardowych klimatyzatorów, które nie są w stanie „zejść” poniżej 16 – 18°C. Ryzykujesz w takim wypadku przesuszeniem swojej piwniczki. Zanim zainstalujesz klimatyzację, pamiętaj też o skutecznym zaizolowaniu ścian, podłóg i wszystkich otworów piwniczki. Bardzo ważny jest wtedy dobór odpowiedniej izolacji. Najlepszym materiałem izolacyjnym jest warstwa poliuretanu (o grubości 7-8 cm). Jest to materiał bezzapachowy i nie pochłaniający wilgoci (w przeciwieństwie np. do waty szklanej). Prawidłowo wykonana piwniczka powinna mieć porowate ściany, przepuszczalną podłogę wysypaną żwirem, półki na butelki oraz wentylację. Żadnych okien, żadnych lamp halogenowych czy jarzeniówek.

Miejsca polecane na umiejscowienie piwniczki:

  • piwnica domowa, specjalnie zaprojektowana i wyposazżona
  • miejsce składowania przygotowane w ciemnej szafie lub szufladach
  • „piwniczka” wbudowana we wnękę np. pod schodami

Temperatura
Ekstremalne lub zmieniające się temperatury są największym wrogiem przechowywanego wina. Im wyższa temperatura, tym szybciej następuje proces dojrzewania wina. Dlatego też najlepiej przechowywać wino w temperaturze umiarkowanie niskiej. Powszechnie uznaje się, że optymalna temperatura powinna oscylować pomiędzy 10 a 14°C. Zmiany temperatury rozszerzają i zmniejszają objętość wina znajdującego się w butelce. Jeżeli korek nie jest najwyższej jakości i niekompletnie izoluje wino w butelce, w tych warunkach zwiększa się prawdopodobieństwo, że dostanie się do niej pewna ilość powietrza.

Najbardziej szkodliwe dla wina są jednak wahania temperatury (wszelkie zmiany temperatury powinny odbywać się bardzo powoli) – jeśli zapewnimy więc swojej piwniczce stałą temperaturę, to może ona wynosić nawet 18°C – i nie musimy się martwić o kondycję i zdrowie naszych win. Należy pamiętać o tym, że wina białe są zazwyczaj dużo delikatniejsze od czerwonych i bardziej wrażliwe na zmiany temperatury oraz temperatury wysokie – dlatego większości z nich nie należy przechowywaćdłużej niż rok w temperaturze powyżej 18°C.
Pamiętaj: Twoje wina zniosą skok temperatury nawet o 8°C, ale w ciągu całego roku, natomiast nie wytrzymają skoku temperatury pomiędzy np. dniem i noc ą o 4°C.

Wilgotność
Najlepiej, jeśi wynosi około 70%. Suche powietrze sprawi, że wyschnie korek, a wino będzie wyparowywało, poza tym do butelki dostanie się powietrze, co z kolei spowoduje oksydację wina. Nadmierna wilgotność natomiast doprowadzi do rozwoju pleśni na korku, który straci szczelność i do wina przedostaną się niepożądane zapachy.

Aby kontrolować wilgotność powietrza najlepiej zamontować w piwniczce tzw. higrometr. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 50%. Jeśli piwnica jest zbyt wilgotna, najlepiej wysypać podłogę żwirem i zainstalować odpowiednią wentylację. Jeśli piwnica jest zbyt sucha, należy nawilżyć powietrze, ustawiając pojemnik z wodą. W tym przypadku żwirowa podłoga również jest godna polecenia, bowiem systematyczne polewanie jej wodą ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności.

Więcej o piwniczce win czytaj tutaj