Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka
Pomimo, że herbata znana jest ludziom od około 5 tys. lat, ciągle skrywa przed nami swoje tajemnice. Od przeszło wieku naukowcy prowadzą badania nad tą niezwykłą rośliną, starając się raz na zawsze odpowiedzieć na pytanie – szkodzi, czy pomaga? Wydaje się, że jednak pomaga i to na wiele dolegliwości.
Wieki temu zauważyli to mieszkańcy Azji, ale jak zwykle Europejczycy nie dali tym przekonaniom wiary i przez jakieś 150 lat poddawali herbatę niezliczonym badaniom, by potwierdzić w końcu to, co i tak było wiadome.
Dzisiaj pewne już jest, że herbata ma właściwości bakteriobójcze, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i żółciowych, łagodzi stany zapalne w chorobie gośćcowej, wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza czynności skóry, poprawia cerę, zawiera cały zestaw witamin – od A, poprzez witaminy grupy B, po K i P. Warto dodać, że świeże liście herbaty zawierają aż cztery razy więcej witaminy C, niż cytryna. Wprawdzie podczas obróbki część witaminy ginie, jednak nie należy się tym martwić, bo pozostaje jej wystarczająco dużo – szczególnie w herbatach żółtych i zielonych.
Japońscy naukowcy udowodnili, że herbata jest doskonałym środkiem antytoksycznym w zatruciach organizmu. Pochłania jeden z najbardziej szkodliwych izotopów, stront–90, który uwalnia się podczas wybuchów nuklearnych. Badania wykazały, że właśnie herbata pochłania aż 90% tego niebezpiecznego związku.
Ponadto zawarta w roślinie katechina jest doskonałym środkiem przeciwko rożnego rodzaju promieniowaniem, zaleca się więc picie herbaty przy naświetlaniach promieniami Roentgena, oparzeniach lampą kwarcową i udarach słonecznych.
Amatorzy herbaty i bez badań naukowców wiedzą, że napój ten wzmacnia i orzeźwia ciało, rozjaśnia umysł, poprawia samopoczucie, ułatwia koncentrację i podnosi nieznacznie ciśnienie krwi. Ponadto herbata ma korzystny wpływ na nasz przewód pokarmowy, ułatwia i reguluje procesy trawienne, sprzyja kumulacji w organizmie witaminy C, wpływa na odpowiednią pracę narządów wewnętrznych oraz pomaga w ich leczeniu. Ale nie koniec na tym. Herbata poprawia krążenie, zapobiega gromadzeniu się w organizmie równego rodzaju toksyn, a zawarte w niej sole żelaza poprawiają skład krwi i zwiększają ilość czerwonych ciałek. Poza tym herbata działa wzmacniająco w przypadku niedożywienia organizmu i powoduje wolniejszy spadek wagi. Dlatego pewnie zyskała miano napoju podróżników i marynarzy, a wiele armii świata uznało ją za nieodzowny element żołnierskiej diety.
Na zakończenie coś z ludowych mądrości – podobno herbata świetnie nadaje się jako antidotum na kaca i zatrucia alkoholowe. Szklanka gorącej, odpowiednio mocnej i posłodzonej herbaty skutecznie stawia na nogi.