Spacerując dziś ulicami największych polskich miast trudno uwierzyć, że na chwilę przed wybuchem II wojny światowej tętniły one życiem zupełnie tak jak teraz. Czynne były sklepy, urzędy, ludzie załatwiali różne sprawy, spotykali się, zaglądali do kawiarni…

 

W restauracjach lat 30. królowało wiele mało znanych nam obecnie przysmaków – jednym z nich był kwas chlebowy, smaczny napój, doskonale gaszący pragnienie.

Kwas chlebowy, mimo nieznacznej zawartości alkoholu, klasyfikowany jest jako napój bezalkoholowy. Sporządzany był poprzez alkoholową i kwaśną fermentację chleba z dodatkiem drożdży i cukru. Przechowywano go wyłącznie w szklanych butelkach, dzięki czemu długo zachowywał swoje walory smakowe.

Niektóre kawiarnie i browary do dziś częstują kwasem chlebowym swoich gości. Szczególnie popularne jest to na Litwie i w Rosji.

Osoby zainteresowane skosztowaniem kwasu chlebowego, mogą przygotować go samodzielnie. Warto delektować się tym napojem pamiętając, iż przywołuje on klimat zapomnianych już czasów..

Składniki:

  • 60 dag suchego żytniego chleba
  • 5 l wody
  • 1 dag drożdży
  • skórka cytryny

Przygotowanie:
Włożyć chleb do szklanego naczynia, dodać pokrojoną skórkę z cytryny, po czym zalać 5 litrami posłodzonej wrzącej wody. Przykryć i odstawić na około 5 godzin. Następnie napój należy przecedzić przez gazę do innego naczynia, dodać drożdże i zostawić na 5 godzin. Kiedy na powierzchni utworzy się piana trzeba go ponownie przecedzić i przelać do butelek, zamknąć i odstawić na 5 dni.

 

foto: fit.pl