Autorem wpisu jest: Anna Majewska
Można ją pić z fusami, można przefiltrować albo rozpuścić. Jednak cała sztuka polega na tym, by kawą się delektować. Dlatego amatorzy tego naparu wymyślają dziesiątki sposobów, by smakował jeszcze lepiej. Przez całe stulecia opracowywano rozmaite receptury, eksperymentowano, w efekcie czego powstało kilka niezwykłych przepisów. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie kawiarnię bez cappuccino czy espresso.
espresso – drobno zmielone ziarna zaparzane są gorącą wodą pod ciśnieniem, dzięki czemu powstaje bardzo mocna kawa. Serwuje się ją w malutkich filiżankach. Do espresso podaje się często szklankę wody do popicia.
café au lait – elegancka nazwa kawy z mlekiem.
kawa „po arabsku" – zaparzana w mosiężnych tygielkach. Na dno wsypuje się cukier puder i stawia na ogniu, dopóki nie ściemnieje, następnie zalewa się go wodą. Kiedy woda zaczyna wrzeć, wsypuje się zmieloną kawę i wszystko gotuje.
kawa „po wiedeńsku" – na mocną kawę z ekspresu nakłada się kulę bitej śmietany, którą można posypać sproszkowaną czekoladą lub kakao.
cafe latte – kawa ze spienionym mlekiem podawana w specjalnych, wysokich szklankach.
latte macchiatto – porcja kawy espresso wlana do szklanki gorącego, spienionego mleka.
macchiatto – porcja kawy espresso z plamkami jednej lub dwóch łyżek spienionego mleka.
cappuccino – to mieszanka espresso ze spienionym mlekiem. Całość można posypać tartą czekoladą, kakao, wanilią lub cynamonem. Mleko powinno być schłodzone, świeże i pełnotłuste. Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od koloru habitu kapucynów.
café frappé – mocna kawa zmiksowana z lodami.