Autorem wpisu jest: Robert Fiałkowski

Darjeeling to brama do niezwykłego królestwa Himalajów. To urocze miejsce upodobali sobie angielscy kolonizatorzy, którzy zakładali liczne sanatoria i pensjonaty. Dlatego obok tradycyjnej architektury tybetańskiej obecny jest tu także charakterystyczny styl wiktoriański. Ale Darjeeling to przede wszystkim „Szampania herbaty”.

Spowite mgłami, strome, górskie stoki porastają tarasowo herbaciane plantacje. Chłodne zimowe poranki, obfite opady i żyzna gleba zapewniają obfite zbiory. Z gąszczy krzewów wyrastają rozłożyste „kapelusze” akacji. Korony drzew rzucają cień na spalone letnim słońcem plantacje.

Smagane górskim wiatrem dzikie krzewy herbaciane osiągają olbrzymie rozmiary. Mają twarde i odporne na chłody, gładkie, wrzecionowate listki, które dają mocną i aromatyczną herbatę. Aby uszlachetnić uprawy, dzikie pędy poddawano pielęgnacji, krzyżowano z uprawianą od wieków niskopienną herbatą chińską. W 1841 roku doktor Campbell zasadził w ogrodzie pośród kolorowych różaneczników małe sadzonki herbaty sprowadzonej z Chin.
Krzewy herbaciane dobrze przyjęły się w tych warunkach. Założono pierwsze szkółki. Pierwsza komercyjna plantacja herbaciana powstała w 1852 roku.

Herbaty z pierwszego zbioru dają znakomity napar o subtelnym, kwiatowym aromacie i charakterystycznym, delikatnym, muszkatałowym posmaku. Napój ma kolor jasnobursztynowy. Nie bez racji uchodzi za jedną z najlepszych herbat na świecie. Posiada wyśmienity smak, doskonale orzeźwia, świetnie komponując się z aurą indyjskiego popołudnia. Herbaty pochodzące z tego regionu nazywane są szampanami wśród czarnych herbat indyjskich.
Pochodzące stąd herbaty mają dużą ilość „złotych tipsów”, czyli koniuszków złocistożółtych pączków. Godna polecenia jest herbata z ogrodu herbacianego Dooteriach położonego na wysokości do 1000 m n.p.m. Warto wspomnieć, że ogród ten, jako fundacja użytku publicznego, podtrzymuje bogate tradycje uprawy i produkcji tej wysoko cenionej herbaty. Do najlepszych zaliczana jest herbata z kategorii TGFOP – Tippy Golden Flowery Orange Pekoe.

Herbata z drugich zbiorów, której regularne, długie listki wraz z łodyżkami tworzą delikatną kompozycję, daje napar koloru słomkowego. Parzymy ją krótko, od 1 do 2 minut, aby wydobyć jego delikatną, kwiatową nutę. Cechą charakterystyczną tak przyrządzonej herbaty jest wyjątkowa świeżość i subtelność naparu.
Znakiem firmowym herbaty Darjeeling jest hinduska zbieraczka, trzymająca w ręku pęd krzewu herbacianego. Ogrody herbaciane w Darjeeling słyną z doskonale prowadzonych plantacji. Uprawia się tu herbatę najwyższej jakości, ściśle przestrzega zasad ekologii. Jedynym stosowanym nawozem jest kompost roślinny, a do ochrony roślin używa się naturalnych ekstraktów z drzewa neem.

Certyfikowane herbaty posiadają znak firmowy Fairtrade, gwarantujący najwyższą jakość produktu i zapewniający konsumentom pełną satysfakcję.
Uprawy herbaty i handel objęte są rozpoznawalną na całym świecie klauzulą Sprawiedliwego Handlu. Pracownicy plantacji mają zapewnione godne warunki pracy, wynagrodzenie i ochronę zdrowia.

Walory herbat Darjeeling doceniają smakosze na całym świecie. Starannie wyselekcjonowane listki i srebrzyste tipsy dają świeży, aromatyczny napar, dobry na każdą porę dnia i roku. Najlepiej smakuje podawany w cienkich, porcelanowych filiżankach.