Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Jest jedną z najbardziej popularnych form oficjalnego przyjęcia. Organizowane najczęściej przez biznesmanów, ambasady i różnego rodzaju instytucje, służy przede wszystkim nawiązaniu nowych znajomości oraz rozmowom. Warto więc zabrać na takie spotkanie wizytówki, aby uniknąć mało eleganckiego zapisywania adresów i telefonów na skrawkach serwetek lub karteczkach.

Na koktajl zaprasza się przeważnie dużą ilość gości – od kilkudziesięciu nawet do 150, dlatego forma tego przyjęcia różni się np. od oficjalnego obiadu. Gości częstuje się lekkimi trunkami roznoszonymi na tacach przez kelnerów – są to przeważnie koktajle, szampan, wino i napoje bezalkoholowe. Menu jest zazwyczaj skromne – przeważnie serwuje się małe kanapki i przekąski, które ustawia się na stolikach lub roznoszą je kelnerzy. Całe przyjęcie odbywa się na stojąco, goście mają więc możliwość swobodnego przemieszczania się i nawiązania kontaktu z wieloma innymi osobami, to także świetna okazja do zawarcia nowych znajomości. Przeważnie podczas cocktail-party nie wygłasza się przemówień – wyjątkiem są te organizowane np. z okazji podpisania kontraktu, jubileuszu firmy itp. Wówczas najlepiej odczekać jakiś czas, aż na sali zbierze się największa ilość gości.

Cocktail – party organizuje się przeważnie po południu – między obiadem a kolacją, czyli w godzinach: 16.00- 18.00 lub 17.00-19.00. Rzadkością są koktajle organizowane po godz. 21.00. Z reguły przyjęcie takie trwa dwie godziny, na rozsyłanych zaproszeniach powinna widnieć dokładna godzina rozpoczęcia i zakończenia imprezy.
Na cocktail-party nie wypada przyjść bez pisemnego zaproszenia. Obowiązują oczywiście ubrania wizytowe.
Gospodarze oczekują na gości przy wejściu, witają ich i zapraszają do środka. Zaproszeni nie mają obowiązku witania się ze wszystkimi obecnymi na sali, tym bardziej, że byłoby to trudne ze względu na ilość osób. Wystarczy przywitać się ze znajomymi.

Wychodząc z przyjęcia żegnamy się tylko z osobami, z którymi akurat prowadziliśmy rozmowę i z gospodarzami. Można opuścić koktajl o dowolnej porze, ale nie wypada tego robić zbyt wcześnie – przed połową wyznaczonego czasu. Niewybaczalne jest natomiast przekroczenie określonej zaproszeniem godziny zakończenia spotkania.