Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok
Jeszcze nie tak dawno żadnej szanującej się pani domu nawet do głowy by nie przyszło, żeby przygotować obiad z mrożonek. Wszyscy wiedzieli, że to bardzo niezdrowe. Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Okazało się, że nie tylko nam nie zaszkodzą, ale na dodatek ich różnorodność i możliwość błyskawicznego przygotowania to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, czy słabo radzących sobie w kuchni.
Zamrażać można prawie wszystkie warzywa i owoce poza sałatą, cykorią, rzodkiewkami i cebulą, ponieważ nie znoszą niskich temperatur. Nie zamraża się również grzybów. Pozostałe produkty, które przechowywać będziemy w temperaturze poniżej -18 st.C, zachowują wszystkie swoje właściwości, a straty wartości odżywczych podczas takiej obróbki są znacznie mniejsze, niż podczas zastosowania wszystkich innych metod utrwalania żywności (solenie, marynowanie). Badania dowiodły, że ubytek witamin, a szczególnie witaminy C, jest znacznie mniejszy podczas zamrażania owoców i warzyw, niż w trakcie ich długotrwałego przechowywania.
Mrożonki należy kupować dobrze zamrożone, tzn. muszą być twarde i suche. Jeżeli zawartość opakowania jest sklejona lub zbrylona może to oznaczać, że produkt był źle przechowywany (np. uległ rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu). Pamiętajmy, że rozmrożonego produktu nie wolno zamrażać ponownie, nawet jeśli jest rozmrożony tylko częściowo. Traci wtedy wartości odżywcze i może być szkodliwy dla zdrowia – po rozmrożeniu bowiem zaczynają się mnożyć drobnoustroje, które wraz z enzymami prowadzą do psucia żywności.
Jak rozmrażać?
Dlatego ważne jest jak długo i w jaki sposób rozmrażamy produkty. Średni czas rozmrożenia w lodówce (+4ºC) wynosi 5-8 godzin, w temperaturze pokojowej (ok.18ºC) 2-3 godziny, w zimnej wodzie 30-45 minut. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę, że w wodzie wolno rozmrażać tylko produkty w szczelnych opakowaniach.
Owoce przed rozmrożeniem dobrze jest przesypać cukrem, który chroni je przed psuciem się i utratą witamin. Mrożonki przeznaczone do gotowania, smażenia i pieczenia oraz potrawy mączne takie jak pierogi, czy kluski z mięsem nie wymagają wcześniejszego rozmrażania. Mięso i ryby są smaczniejsze, jeżeli rozmraża się je powoli, np. 8-10 godzin w lodówce. Wyjęte z zamrażalnika najlepiej położyć na dolnej półce lodówki, wtedy sok z mięsa lub ryb nie wypływa zbyt obficie.
Nieocenioną zaletą mrożonych warzyw i owoców jest to, iż są dostępne przez cały rok, niezależnie od pory roku. Ale dla współczesnych ludzi żyjących w ciągłym pośpiechu, a przy tym nie znoszących „nudnej” kuchni, równie ważnym czynnikiem jest szybkość przygotowywania potraw oraz fakt, że przez moment mogą poczuć się kreatywnymi kucharzami.