Stół drewniany to piękny, designerski mebel, który odpowiednio traktowany zachwyca swoim wyglądem. Warto wiedzieć, jak prawidłowo postępować z drewnem w domu, żeby wszystkie produkty, nie tylko stoły zachowały swoje naturalne walory estetyczne przez wiele lat.

Nie jest tajemnicą, że drewno to materiał długowieczny. Na zewnątrz, narażone na negatywny wpływ warunków atmosferycznych potrafi przetrwać kilkadziesiąt lat. Dlatego trzymane wewnątrz pomieszczeń i odpowiednio pielęgnowane, można powiedzieć, że jest niezniszczalne. Jak możesz zatem zadbać o swój stół drewniany? Trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad, o których za chwilę Ci opowiem. Przede wszystkim największym wrogiem drewna jest woda. W związku z tym musisz ograniczyć jej kontakt ze stołem do minimum. Jeżeli widzisz, że coś się rozlało, warto nie czekać i wytrzeć to do sucha. Oczywiście nie musisz się obawiać, że drewno po kilku minutach wchłonie wilgoć. Każdy stół jest zabezpieczony odpowiednim preparatem, który chroni go przed wodą. Nie daje jednak stuprocentowej ochroni, a woda po dłuższym czasie zacznie wnikać w materiał.

Powiedzieliśmy co nie co o wodzie. Są jednak jeszcze zanieczyszczenia powodujące odbarwienie. Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza. W przypadku stołu, który służy do pracy, często pojawiają się odbarwienia od tuszu. Usunięcie głęboko wchłoniętego atramentu jest praktycznie niemożliwe. Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę i nie dopuścić do zabarwienia, a już na pewno długotrwałego kontaktu tuszu z drewnem.

Jak czyścić stół drewniany?

Mamy już podstawy związane zagrożeniami, przejdźmy zatem do codziennej pielęgnacji drewna. Nie jest to proces trudny, skomplikowany, ani wymagający specjalnych narzędzi. Na co dzień wystarczy wilgotna, miękka ściereczka i ręcznik papierowy, aby zadbać o Twój stół drewniany.

Mycie stołu najlepiej wykonywać cyklicznie, np. kilka razy w tygodniu. Tak, żeby nie dopuścić do mocnego zabrudzenia. Wtedy łatwiej jest go umyć. Jak wykonać te czynności?

Wilgotną, ale nie mokrą ściereczką wycieraj cały stół, aż do usunięcia wszystkich zabrudzeń. Po zakończeniu przetrzyj wszystko do sucha ręcznikiem papierowym. I to w zasadzie tyle. Jeżeli pojawiły się miejsca trudne do umycia, możesz użyć np. płynu do naczyń.

Pamiętaj, że silne środki chemiczne mogą uszkodzić powłokę zabezpieczającą drewno. Nie stosuj żadnych preparatów żrących, odkamieniających, ani niczego, co mogłoby wejść w reakcję z lakierem.

Jeżeli nie masz pewności, co do środka, lepiej z niego zrezygnować lub wypróbować działanie w niewidocznym miejscu.

Musisz również wiedzieć, że próbując coś zetrzeć długotrwale pocierając w jednym miejscu, wykonujesz tak naprawdę polerowanie, co może się skończyć nadaniem połysku na powłoce zabezpieczającej. Szczególnie narażone są na to powłoki matowe.

Środki do pielęgnacji drewna

Częstym pytaniem użytkowników stołów drewnianych jest możliwość wykorzystania preparatów do pielęgnacji drewna. Najczęściej są to środki przeznaczone do podłóg lub mebli drewnianych.

Nie ma tu żadnych przeciwskazań do stosowania tego typu płynów. Jeżeli ich przeznaczeniem jest ochrona drewna wykorzystywanego w domu, nie ma znaczenia czy będzie to komoda, czy stół. Ważne jest stosowanie zgodnie z zaleceniem producenta.

Te preparaty mają przeważnie na celu ułatwienie mycia drewna i odświeżenie jego wyglądu. Nie mają niestety bezpośredniego wpływu na zatrzymanie procesów starzenia materiału.

Jak konserwować stół drewniany?

Na koniec chciałbym poruszyć jeszcze jeden temat związany już może nie z codzienną, ale wciąż pielęgnacją drewna.

Stół drewniany ze względu na swoje przeznaczenie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia, zadrapania. Warto takie ubytki w powłoce lub drewnie na bieżąco regenerować. Nie jest to czynność trudna, ale na pewno przełoży się na wygląd stołu.

Ubytki w drewnie trzeba wypełnić masą szpachlową. Kupisz ją w markecie budowlanym. Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego koloru. Zniszczone miejsce przetrzyj lekko papierem ściernym o granulacji P120. Możesz zmatowić również najbliższe okolice ubytku.

Następnie w zniszczone miejsce nałóż masę szpachlową z lekkim nadmiarem do późniejszej obróbki. Pozostaw do wyschnięcia. Teraz możesz przeszlifować wszystko papierem P120 do uzyskania równej, gładkiej powierzchni.

Po szlifowaniu pozostało jeszcze tylko odnowić powłokę lakieru. W tym celu wykorzystaj lakier o takim samym stopniu połysku jak na pozostałej części stołu. Możesz użyć tradycyjnego lakieru do nakładania pędzlem lub lakieru w spray’u.

Po wyschnięciu warstwy zabezpieczającej, stół jest gotowy do użycia, a przede wszystkim poddany renowacji i drobnym naprawom, znowu cieszy swoim wyglądem.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem stołów Drewno i Forma.

https://drewnoiforma.pl/stol-drewniany