Planując rejs jachtem, trzeba zastanowić się nad tym, jakie jedzenie zabrać, jak je przechowywać, co można wziąć z domu, a co lepiej kupić w porcie. Obecnie niemalże wszystkie jachty są wyposażone z funkcjonalną kuchnię, oczywiście z lodówką.

Dziś załoga YACHTIC – serwisu do czarterowania jachtów online podsunie Wam kilka tipów, jak poradzić sobie z przechowywaniem produktów spożywczych podczas tygodniowego rejsu jachtowego.

Pieczywo, sery i wędliny 

Chleb czy bułki należy przechowywać w miejscu suchym, przewiewnym, do którego nie dostaje się wilgoć. Wtedy mogą wytrzymać w świeżości nawet kilka dni. Istnieją również specjalne odmiany chleba, który zda egzamin podczas bardzo długiego przechowywania. Może warto o taki zapytać w piekarni?

Wędliny i sery oczywiście najlepiej chować do lodówki. Gdy nie ma takiej możliwości, to dobrym pomysłem jest zakup produktów w opakowaniach próżniowych. Ewentualnie można zaopatrzyć się w własne pojemniki próżniowe, odpompowane ręczną pompką. Innym sposobem są specjalne pudełka na sery i wędliny – po otwarciu oryginalnego opakowania należy przełożyć do nich żywność. Tak przygotowanemu jedzeniu znacznie wydłuża się okres przydatności do spożycia. Istotne jest, aby umieścić je w nienasłonecznionym, chłodnym miejscu na pokładzie.

Słoiki, zaprawy i konserwy 

Alternatywą dla tradycyjnych posiłków, przygotowanych ze świeżych składników, są słoiki, zaprawy i konserwy. Czasami w portach, do których przybijamy nie ma sklepów, gdzie można kupić świeże mięso czy ryby. Ratunkiem są produkty, które zabraliśmy „na czarną godzinę”. Najlepiej zabrać przetwory własne roboty, ale gdy takowych nie posiadamy, trzeba zwrócić uwagę na to, by kupować puszki i zaprawy wysokiej jakości – czytajmy etykiety. Nie należy przechowywać ich na słońcu, szukajmy ocienionego miejsca.

załoga na jachcie

Produkty suche 

Do tej grupy można zaliczyć makaron, kaszę, ryż, płatki owsiane i śniadaniowe czy przyprawy. Mają one bardzo długą datę ważności, dlatego idealnie sprawdzą się jako dodatek do posiłków na jachcie. Istotne jest, aby przechowywać je w suchym, nienarażonym na wilgoć miejscu. Jeśli mamy możliwości, możemy zaopatrzyć się przed rejsem w specjalne metalowe pojemniki na żywność, do których przesypiemy produkty. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie przed wodą.

Warzywa i owoce

Bardzo trudnym zadaniem jest utrzymanie owoców i warzyw w stanie nadającym się do spożycia. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w ciemnym, suchym, możliwie najchłodniejszym miejscu – najlepiej sprawdzi się więc ukrycie je w bakistach (najlepiej w kartonach lub pojemnikach, by uniknąć poobijania czy zgniecenia) lub w jednym ze schowków, których na jachcie mnóstwo. Alternatywą dla świeżych produktów jest zaopatrzenie się w zapakowane owoce suszone – morele, śliwki, jabłka czy banany.

W ramach planowania rejsu, należy przemyśleć kwestie związane z żywnością. Istotne jest, aby kupować tylko produkty zakręcane lub w pudełkach, na przykład lepiej wybrać mleko z nakrętką niż w worku. Jacht się kołysze, dlatego wszelkie niedokręcone rzeczy mogłyby się powylewać. Dodatkowo trzeba zdać sobie sprawę, że nie wszystkie produkty będziemy mogli trzymać w lodówce, dlatego dobrym pomysłem są opakowania próżniowe, specjalne pojemniki na jedzenie czy też woreczki foliowe. Najważniejsze jest przechowywanie pożywienia w miejscach suchych i osłonionych przed słońcem.

Do zobaczenia na wodzie!

YACHTIC