Wszystko to stanowi niemałe obciążenie dla żołądka, który otrzymuje nie tylko istną bombę kaloryczną, ale także solidną porcję bezwartościowych węglowodanów pochodzących z chleba pszennego i alkoholu. Wisienką na torcie są tłuszcze trans oraz substancje, które dostają się do jedzenia podczas spalania brykietu. Weekendowe grillowanie nierzadko kończy się rozstrojem żołądka i problemami ze strony układu pokarmowego, dlatego spotkanie w ogrodzie warto zorganizować mądrze i przede wszystkim zdrowo.

Sezon grillowy tuż tuż - jak się do niego przygotować?

Przede wszystkim warto zainwestować w dobry grill, który umożliwia ułożenie jedzenia na kilku poziomach. Dzięki temu unikniemy zbyt intensywnego opiekania i szkodliwych substancji, które powstają w wyniku spalania tłuszczu. Dodatkowo powolne grillowanie sprawia, że nadmiar smalcu zawartego w mięsie wytapia się, przez co potrawy są lżejsze i łatwiejsze do strawienia. Dobrym pomysłem jest zakup garnka przeznaczonego na pieczonki. Duszone warzywa będą hitem w czasie biesiady i z powodzeniem zastąpią niezdrowe, białe pieczywo. Ponadto nie należy zapominać o wygodnych meblach ogrodowych i parasolu, który ochroni przed słońcem lub przed deszczem, w zależności od pogody. Trzeba pamiętać również o tym, że najważniejszym punktem przed rozpoczęciem nowego sezonu grillowego jest skomponowanie zdrowego menu, jakie będzie służyć żołądkom gości i nie stanie się przyczyną problemów gastrycznych następnego dnia.

Kurczak - zdrowa alternatywa dla kiełbasy

Warto postarać się, by na grillu, zamiast uwielbianej przez Polaków tłustej karkówki i kiełbasy, zagościł kurczak. Mięso drobiowe to równie atrakcyjny produkt w kuchni polskiej, a dobrze przyrządzone z pewnością będzie smaczniejsze od popularnej wieprzowiny. Delikatne białe mięso można przygotowywać na wiele sposobów, w zależności od upodobań. Ponadto kupując całego kurczaka, możemy nieco zaoszczędzić, nie tracąc na smaku potraw. Po rozdzieleniu mięsa mamy bowiem do dyspozycji: skrzydełka, pierś z kurczaka, udka oraz podroby, które mogą być interesującym dodatkiem do dań.  Dodatkową zaletą mięsa drobiowego jest również to, że można je przyrządzić szybko i łatwo, przez co kurczak jest świetnym produktem na imprezę.

Pierś z kurczaka po polsku

Do przygotowania piersi z kurczaka po polsku potrzebne będą:

  • kilogram piersi z kurczaka,
  • olej rzepakowy,
  • cebula,
  • czosnek,
  • sól, pieprz, majeranek.

Mięso myjemy, wykrawamy tłuszcz i chrząstki, jeśli zachodzi taka potrzeba. Następnie dzielimy piersi na wąskie paski i układamy w naczyniu. Przygotowujemy marynatę. W tym celu kroimy cebulę w cienkie piórka, przeciskamy ząbek czosnku przez praskę i zalewamy całość olejem. Do zalewy dodajemy solidną łyżkę majeranku i doprawiamy solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy, po czym zalewamy marynatą mięso, wcieramy płyn w kurczaka, przykrywamy naczynie i odstawiamy do lodówki na minimum godzinę. Następnie układamy kawałki piersi na tacce grillowej i grillujemy, aż mięso zmięknie i zarumieni się. Podajemy z pieczonymi ziemniakami i ulubioną sałatką.

Pierś z kurczaka - jak wybrać najlepszą?

W dobie wypełnionych po brzegi marketów, wybór najlepszego mięsa nie jest łatwy, jednak na rynku wciąż można znaleźć wiele produktów świetnej jakości. Wystarczy tylko wiedzieć, jak szukać. Kupując drób, warto zwrócić uwagę na to, z jakiej pochodzi hodowli. Oczywiście kurczak ekologiczny (np. http://zagrodowy.pl/kurczak-zagrodowy-z-podlasia/produkty/) będzie najlepszym wyborem, ponieważ jego mięso będzie pozbawione niekoniecznie zdrowych hormonów i antybiotyków. Ponadto kupowanie produktów pochodzących z ekoprzedsiębiorstw wspiera rynek producentów, którym jakość mięsa i zdrowie konsumentów nie jest obojętne. Warto więc wspierać dobre praktyki i niewielkie gospodarstwa.

Jedzenie z grilla - na pewno zdrowe?

Tradycyjne jedzenie z grilla nie należy do najzdrowszych, jednak w prosty sposób można sprawić, że przyniesie wiele korzyści organizmowi. Zamiana tłustej karkówki na pierś z kurczaka to pierwszy krok do zdrowego grillowania. Warto zadbać również o to, by na spotkaniu nie zabrakło sałatek z produktów sezonowych oraz sporej porcji pieczonych warzyw. Dobrym pomysłem jest także zastąpienie białego pieczywa chlebem razowym (najlepiej tym na zakwasie) i zrezygnowanie z piwa na rzecz wytrawnego wina. Nie zapominajmy również o nawadnianiu organizmu podczas imprezy. Unikniemy dzięki temu bólu głowy następnego dnia. Dobrym pomysłem jest podanie soków owocowych bogatych w witaminy (szczególnie witaminę C), które pozwolą uniknąć kaca. Jak widać, przemyślane jedzenie z grilla może być zdrowe.

Wiosenne grillowanie wcale nie musi kończyć się rewolucją żołądkową i bólem głowy. Wystarczy zachować umiar podczas biesiadowania, a organizm odwdzięczy się świetnym nastrojem i samopoczuciem następnego dnia. Skomponowanie odpowiedniego, zdrowego menu będzie doskonałym pomysłem. Warto zrezygnować więc z tłustych kiełbas i karkówki na rzecz delikatnego i lekkostrawnego kurczaka, który nie odbije się czkawką następnego dnia. Morze alkoholu również nie jest dobrym pomysłem. Warto natomiast pić spore ilości wody i soków owocowych, które pomogą nawodnić organizm i pozwolą uniknąć kaca. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że spotkanie z bliskimi będzie pyszną przyjemnością.