Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Są artyści na świecie, którzy posiadają własny, charakterystyczny i niepowtarzalny styl. I mimo, że nie zawsze pamiętamy ich nazwiska, to na ich widok uśmiech pojawia się automatycznie. Burza rudych włosów i bokobrody to bez wątpienia znak firmowy jednego z największych komików Francuskich – Pierre,a Defaysa, miłośnikom kina znany jako Pierre Richard.

Ten wybitny, francuski aktor, reżyser i scenarzysta, symbol Francji XX wieku, wyróżniony został w 2006 roku nagrodą Césara. Stawiany we Francjii na równi z Lousem de Funes, Gérardem Depardieu i Bourvilem, urodził się 16 sierpnia 1934 roku w Valenciennes. Swoją przygodę z aktorstwem zaczynał w paryskich kabaretach i teatrach. Światu jako aktor filmowy dał się poznać rolą studenta malarstwa w filmie z 1958 roku pt. ,, Montparnasse 19". Ale prawdziwy „wysyp" filmowych hitów z pierwszoplanowym udziałem aktora rozpoczął się w latach 70. XX wieku. Stworzył niezpaomnine kreacje w takich fimalch, jak: "Tajemniczy blondyn w czerwonym bucie", "Nic nie wiem, ale powiem wszystko", "Powrót tajemniczego blondyna", "Nieszczęścia Alfreda", "Roztargniony", "Jestem nieśmiały ale się leczę", "Zabójczy parasol", "Bliźniak", "Zbiegowie", "Nieszczęścia Alfreda" czy "Pechowiec".

Ale jak sam mówi, aktorstwo to już przeszłość i będąc u szczytu kariery i popularnosci udaje się na zasłużoną emeryturę. Chce resztę życia poświęcić produkcji wina i restauracji. Aktor posiada 20 hektarową winnicę, w której produkuje 80 tys. butelek wina rocznie, w tym 12 tys. ekskluzywnego czerwonego Le Bel Éveque. Jego kolejną życiową pasją jest paryska restauracja "Au pied de chameau", w której serwuje się dania kuchni marokańskiej (zanim trafią na stoły klientów muszą zyskać akceptację szefa).

Pierre Richard dochował się dwóch synów, którzy odziedziczyli a jakże po tacie talenty artystyczne. Obaj są muzykami. Olivier gra na saksofonie, Christophe na kontrabasie.

I tu właściwie można byłoby zakończyć historię o Pierre Richardzie gdyby jeszcze nie jeden fakt, a mianowicie miejsce zamieszkania. Żeby było zabawniej od lat mieszka na barce cumującej na Sekwanie w centrum Paryża.