Kiedy myślimy o idealnym poranku, na myśl przychodzi nam świeży i chrupiący chleb z masłem. Najlepiej smakuje, kiedy zostanie upieczony przez nas samych.

Pieczenie chleba w domu wymaga sporej dawki cierpliwości, jednak przestrzegając kilku zasad jesteśmy w stanie upiec idealny bochenek w zaciszu własnej kuchni! W artykule podpowiadamy jak to zrobić.

Jak zrobić idealny zakwas?

Do wykonania zakwasu potrzebne są tylko 3 składniki — mąka, woda i czas. W zależności od preferencji, istnieją 3 rodzaje zakwasów — żytni, pszenny i razowy. Każdy z nich przygotowuje się z dobrej jakości mąki. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z pieczeniem chleba, najlepszy będzie zakwas żytni razowy — jest łatwy w przygotowaniu i pasuje niemal do każdego rodzaju chleba.

Wskazówki:

  • przygotowanie zakwasu powinno odbywać się w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, gotowy zakwas powinniśmy postawić blisko źródła ciepła – piekarnik, kaloryfer lub zamknięta szafka. Lepszy zakwas wyjdzie nam latem niż zimą — wpływ na to ma temperatura otoczenia,
  • zakwas musi oddychać — warto przykryć go ściereczką i zostawić na kilka dni, tak aby otrzymał odpowiedni, jasnobeżowy kolor. Dojrzały zakwas można poznać również po zapachu, który zbliżony jest do octu balsamicznego,
  • zakwas powinien przeleżeć pod przykryciem najlepiej parę dni, tak abyśmy mieli pewność, że chleb nam się uda.

Pieczenie chleba krok po kroku

Kiedy przygotowaliśmy zakwas, przyszedł czas na upieczenie chleba. Ważne jest, aby nie zrażać się po nieudanej próbie. W pieczeniu pieczywa ważny jest czas oraz zdobyte doświadczenie.

1. Na początek do miski z zakwasem dodajemy odpowiednią ilość mąki np. 400-500 g (przed kupnem mąki, czytamy etykietę i wybieramy tę bez sztucznych dodatków).
2. Do ciasta wlewamy proporcjonalną ilość wody, która zależna jest od rodzaju mąki — zbyt duża lub mała ilość wpływa na nieudany wypiek. Z każdym kolejnym wypiekiem, sami dopasujemy idealną proporcję, która sprawi, że nasz chleb będzie puszysty i chrupiący.
3. Po wyrobieniu ciasta, odstawiamy je do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto powinno mieć luźną konsystencję. Jeśli jest twarde i zbite, należy ponownie wyrobić ciasto i dodać większej ilości wody. Ciasto na chleb mieszamy drewnianą lub silikonowa szpatułką. Jeśli posiadamy robot kuchenny, warto użyć haka.
4. Chleb można piec w każdym naczyniu, które wytrzyma wysokie temperatury. Ważne jest, aby takie naczynie, przed pieczeniem wyłożyć papierem do pieczenia, co pozwoli na uzyskanie chrupiącej i niespalonej skorupki. Ile czasu piec chleb? Minimum 40 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, góra-dół.
5. Jeśli zależy nam na uzyskaniu delikatnego i sprężystego środka, warto w piekarniku umieścić naczynie z wodą. Czynność ta pozwala także zachować chlebowi świeżość na dłużej.
6. Chleb pieczemy do tzw. suchego patyczka. Pod koniec planowanego czasu pieczenia, warto włożyć patyczek w środek chleba. Jeśli wyciągniemy oblepiony patyczek, chleb musi piec się jeszcze kilka minut.
7. Gotowy chleb wyciągamy z foremki i kładziemy na kratkę, tak aby zastygł.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w upieczeniu idealnego bochenka chleba! Pamiętaj — jeśli nie wyjdzie Ci za pierwszym razem, spróbuj kolejny raz! Pieczenie chleba wymaga doświadczenia oraz cierpliwości, które nabywa się przy każdej kolejnej próbie.

Jeśli chcecie poznać mity na temat wypieku chleba, odsyłamy Was do naszego drugiego wpisu: https://www.nawidelcu.pl/dieta-pod-lupa/pieczenie-chleba-samodzielnie-sposob-na-zdrowie-i-oszczednosci/