Autorem wpisu jest: Marian Jeżewski

Spójrzmy na mini-sondy "widelcowe" pod artykułami. Pojawiła się w nich pewna frapująca reguła. Chociaż Czytelnik ma zawsze trzy możliwe odpowiedzi: "tak", "nie" i "nie mam zdania", to często logiczny jest tylko wybór między "tak" i "nie". Okazuje się, że nie dla wszystkich!

W czym rzecz? Przykładowo pytanie brzmi: czy uważasz, że szparagi wypada jeść w restauracji palcami? Tutaj każda z odpowiedzi jest możliwa. Jedni będą za, inni przeciw, a jeszcze inni zadeklarują obojętność – OK. Ale gdyby postawić zagadnienie tak: jadłeś kiedyś szparagi z prezydentem Francji? Teraz, o dziwo, oprócz reakcji na "tak" i na "nie", część osób manifestuje, że nie ma zdania. I to jest już wielce interesujące! I tak jest w każdym takim przypadku! Regularnie.

Przypomina mi się blondynka, która zwierza się koleżance, że jest w ciąży, ale ma problem, bo nie jest pewna, czy to jest jej dziecko!… Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ludzie odpowiadają bez sensu? Widzę dwa warianty. Albo nie czytają i klikają dla sportu, albo czytają, ale nie wiąże się z tym faktem żaden proces myślowy. Zamiast pofałdowanej kory pod czaszką mają – jak mawia mój znajomy – gładź cylindryczną. Pewnie specjalnie dla tych ostatnich powstają takie konkursy, w których jedyne co trzeba zrobić, to wysłać… pusty sms! Ciekawe ile jest pomyłek?!

I na tym można by skończyć, gdyby nie jeszcze jeden typ Internauty. Ma on ci swój "lajt-motiw", w obronie którego gotów jest paść trupem. Posiada gorącą głowę pełną impertynencji i niespokojną rękę uzbrojoną w szabelkę. Dajmy na to – Pan Szabelka – solidaryzuje się z dostarczycielami pizzy. Ty skarżysz się, że czekałeś kiedyś 2 godziny, że ciasto dostałeś zimne, jak lód i do tego jeszcze spalone. A on, że ty za to nie myjesz uszu i kradniesz gumę do majtek w pasmanterii i nie stać cię na pomidorową w lepszej restauracji…. Niestety, odruchowo próbujemy z Panem Szabelką dyskutować. A-łła…

Leniwiec Sid, z "Epoki lodowcowej", zwrócił uwagę na kwestię pogiętości zachowań niektórych osobników. Jak widać, wywołuje ona stan odrealnienia świadomości. Mam szybki test, jeśli chcesz przekonać się, jak jest w twoim przypadku. Odpowiedz na poniższe pytanie: