Przygotowywanie posiłków dla bliskich jest prawdziwą przyjemnością, ale i dużym wydatkiem. Szczególnie w okresie świąt czy ważnych uroczystości. Jednak również codzienne zakupy potrafią nadwyrężyć nasz budżet domowy. Czy można w jakiś sposób zaoszczędzić na zakupach spożywczych, co przełoży się na tańsze przygotowywanie posiłków – tych od święta i tych codziennych?

Zakupy zrób z wcześniej przygotowana listą

Nie od dziś wiadomo, że najwięcej wydajemy na zakupy, które robione są pod wpływem chwili i emocji. Przeszkodą może być również pośpiech czy promocja, która kusi na każdym kroku w sklepie, do którego się wybieramy. Dlatego przed wyjściem na zakupy warto dokładnie przeanalizować, co dokładnie mamy w domu, a czego potrzebujemy do przygotowania zaplanowanego jadłospisu. To samo dotyczy się innych zakupów np. środków higienicznych czy czyszczących. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu zakupów kupimy tylko to, co faktycznie nam jest potrzebne. A to z kolei przyczyni się do oszczędności. Nie zbierzemy zbyt dużej ilości produktów o krótkim terminie ważności, przez co nie zepsują się one i nie będziemy musieli ich wyrzucać.

Sprawdź aktualne promocje w ulubionym sklepie

Kiedy przygotowaliśmy listę zakupów możemy też porównać promocje w różnych sklepach. Jednak chodzenie po każdym z nich i porównywanie cen produktów na półkach mija się z celem, gdyż zmarnujemy na to bardzo dużo czasu. Dlatego warto mieć gazetki promocyjne ze swojego ulubionego sklepu. Często jest jednak tak, że nie mamy do nich dostępu, bo w sklepie akurat nie było ich na stojaku lub nie są dostarczane do naszej skrzynki pocztowej. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony internetowej, która umożliwia zapoznanie się z treścią gazetek reklamowych różnych sklepów. Przykładem takiej strony jest https://blix.pl/, gdzie znajdziemy między innymi gazetki promocyjne sieci Biedronka (https://blix.pl/sklep/biedronka/). Oprócz tego na stronie znaleźć można wiele innych informacji o ciekawych promocjach umieszczanych w gazetkach reklamowych.

Korzystaj z akcji tematycznych w sklepach

Coraz popularniejsze stają się akcje tematyczne w sieciach różnych sklepów, w tym również te dotyczące żywności. Przykładowo mamy tydzień kuchni hiszpańskiej, włoskiej czy azjatyckiej. Jest to wielka gratka dla osób, które lubią tego rodzaju dania lub chcą spróbować czegoś nowego, ale nie wiedzą jakich składników użyć lub na co dzień mają problem z ich znalezieniem. W czasie takich akcji zazwyczaj wybrane produkty są w przystępnych cenach, dzięki czemu można sobie pozwolić na przygotowywanie potraw innych niż zwykle. Takie kulinarne akcje tematyczne to także doskonała okazja do spróbowania charakterystycznych dla danego kraju czy regionu wyrobów np. wędlin, serów i różnego rodzaju past czy sosów, jakie można spożywać samodzielnie lub stosować w formie dodatku do przygotowywanej potrawy. W czasie tego rodzaju akcji szczególnie warto zaopatrzyć się w nietypowe przyprawy, które nie są dostępne w sklepach na szeroką skalę.