Kawa dla wielu z nas oznacza początek dnia i jest sposobem na wybudzenie się ze snu. Prawdziwi kawosze nie wyobrażają sobie dnia bez kubka tego aromatycznego napoju. Jedni spożywają go z dodatkami, inni preferują jego naturalny, gorzki smak. Z okazji Dnia Kawy zdecydowaliśmy się pochylić nad tym popularnym napojem i dać mu miano najważniejszego posiłku dnia. Kawę można uwielbiać, albo jej nie cierpieć. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Drogocenne właściwości

Kawa oprócz wyrazistego smaku, dostarcza organizmowi także wiele korzyści. Do “skutków ubocznych” picia kawy możemy zaliczyć przede wszystkim pobudzenie umysłu, zwiększenie koncentracji oraz wspomaganie układu krążenia, czy też układu trawiennego. Co to oznacza w praktyce? To nie tylko świetny sposób na rozpoczęcie dnia w pracy, ale także dobra opcja zestawienia kawy na przykład ze śniadaniem lub na potraktowanie jej jako przedsmak treningu. Dotleniając komórki, wpływamy na lepszą wydolność i kondycję organizmu. Kawę docenią także ci, którzy zdecydowali się na zgubienie tłuszczyku. Napój zwiększa tempo przemiany materii, dzięki czemu jest nieocenionym kompanem dietetycznych posiłków. Oczywiście mowa tutaj o klasycznej wersji koloru czarnego, bez żadnych dodatków. Każda inna jest źródłem dodatkowych, zbędnych kalorii.

Nie tylko napój

Poza wieloma korzyściami picia kawy, warto uwzględnić tutaj całą, równie ważną “otoczkę” spożywania kawy. Oprócz zwiększonej koncentracji możemy liczyć na redukcję stresu. Kto lubi unoszący się w powietrzu aromat kawy? Sam zapach kojarzy się z chwilą ukojenia. Następnym razem chcąc zwalczyć stres, nie zapomnij o tym skutecznym (i przyjemnym!) sposobie. Kawa dostarcza również przyjemności towarzyskich – spożywanie kawy należy do swoistego rytuału, który często angażuje nas i naszych najbliższych do wspólnego spędzenia czasu.

Popularność kawy przyczyniła się do wynajdywania coraz to więcej sposobów na jej przygotowywanie. Dziś możemy mówić o różnym stopniu wypalenia oraz innym sposobie parzenia kawy. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczny smak napoju, który dla wielu oznacza chwilę celebracji, dlatego śmiało można mówić o kawie, jako najważniejszym posiłku w ciągu dnia. Wszystkim smakoszom kawy życzymy aromatycznego popołudnia!