Jedzenie to nie tylko jedna z najważniejszych potrzeb, które zaspokajamy. Potrafi stanowić istną celebrację życia, rozbudzając zmysły i wywołując szereg emocji. Ten aspekt świetnie wykorzystuje kinematografia, ukazując jedzenie w wielu aspektach.

Możemy obejrzeć jak wielki szef kuchni przygotowuje swoje popisowe danie, a także poczuć zapach i aromat potraw stojących na stole. To wszystko sprawia, że oglądając taki film aż chce się jeść!

„Julie i Julia”

Obecność Maryl Streep w roli głównej to nie jedyny powód, dla którego powinniście obejrzeć ten film. Nazywany jest on prekursorem gatunku filmów kulinarnych. Opowiada prawdziwą historię dwóch kobiet – blogerki kulinarnej Julie Powell i ikony telewizji Julii Child. Film pokazuje jaką przyjemność niesie gotowanie, które w każdym momencie może stać się pomysłem na życie.

„Ratatuj”

Czy szczur może zostać kucharzem? W świecie animacji wszystko jest możliwe! Produkcja Pixara to propozycja nie tylko dla najmłodszych, ale także i starszych. Film opowiada historię szczura o imieniu Remy, dla którego jedzenie i gotowanie jest swoistym sensem życia. Pragnąc rozwijać swoją pasję, trafia do restauracji słynnego szefa kuchni. Duża ilość smakowitych potraw, ciekawe sylwetki kucharzy i klimat restauracji z pewnością zachęcą Was do własnych eksperymentów.

„Jedz, módl się i kochaj”

W życiu bywają takie momenty, w których zdajemy sobie sprawę z tego, że obecny stan naszego życia odbiega od tego, o czym zawsze marzyliśmy. To samo czuła Liz – główna bohaterka filmu „Jedz, módl się i kochaj”, który pokazuje, że nie należy bać się diametralnych zmian. Kobieta rzuca wszystko i wyrusza w niezwykłą podróż, podczas której doświadcza nowych doznań i smaków. Podczas wyprawy rozkoszuje się smakiem makaronów, pizzy, owoców morza, a cały obraz sprawia, że od razu cieknie nam ślinka.

„Dobrze się kłamie w towarzystwie”

Ten film zachwyci wszystkich fanów Włoch i włoskiej kuchni. Komedia przewija się tutaj z dramatem niczym słodycz z goryczą. Cała akcja skupia się wokół kolacji, która jest tłem dla wspólnych rozmów bohaterów. Pojawiające się na stole specjały takie jak gnocchi czy tiramisu w towarzystwie czerwonego wina pobudzą wasz apetyt, a stopniowo rozwijająca się akcja wywoła zaskoczenie. Powodem, dla którego powinniście obejrzeć ten film jest także znakomity klimat, dialogi i historia, która pobudza do refleksji.

„Czekolada”

Któż nie kocha słodyczy? Sceny pieczenia ciast, tortów czy robienia czekoladek sprawią, że po chwili pobiegniecie do ulubionej cukierni! „Czekolada” to film, który pokochacie za jego ciepło i klimat. Jeśli szukacie filmu na poprawę humoru, jest to pozycja idealna! Kolejną zaletą filmu jest wspaniała obsada w postaci Juliette Binoche, Johnny’ego Deppa i Judi Dench.

Czy jesteście gotowi na filmową podróż do świata kulinarnego? Nie czekajcie, weźcie sprawy w swoje ręce i już dziś wybierzcie ulubioną pozycję.