Pandemia koronawirusa to niewątpliwie wyjątkowy czas dla społeczeństwa. Każdego dnia odczuwamy wewnętrzny niepokój i lęk o zdrowie swoje i najbliższych.

To także prawdziwe wyzwanie dla pracodawców, którzy w tym czasie muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich podwładnych. Zatem, jakie środki podjąć, aby skutecznie chronić pracowników w dobie pandemii koronawirusa? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Higiena i dezynfekcja rąk

Nie da się ukryć, że najskuteczniejszą i najsilniejszą bronią w walce z koronawirusem jest częste mycie dłoni oraz odpowiednia dezynfekcja. Każdy właściciel przedsiębiorstwa ma obowiązek zapewnić preparaty do odkażania w miejscu zatrudnienia. Dozowniki z dezynfekcją powinny być ustawione w widocznych miejscach (najczęściej przy wejściu głównym). Dodatkowo, pracodawca powinien propagować częste mycie dłoni, na których gromadzą się liczne zarazki, mogące powodować zakażenie koronawirusem. Czynność ta powinna odbywać się przy użyciu mydła i ciepłej wody. Pracownicy powinni umyć ręce tuż po przyjściu do pracy, zakończeniu pracy przy określonym urządzeniu, skorzystaniu z toalety, przed i po bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, przed przystąpieniem do spożywania posiłku oraz przed opuszczeniem miejsca zatrudnienia. Właściciel przedsiębiorstwa powinien zyskać pewność, że jego podwładni mają bezproblemowy dostęp do miejsc, gdzie mogą zadbać o higienę rąk. Warto podkreślić, iż nieprzestrzeganie tych zasad, szczególnie w dzisiejszych czasach, może być opłakane w skutkach.

Dystans społeczny

Podstawowym krokiem w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem jest utrzymanie odpowiedniego dystansu społecznego. Pracodawca ma obowiązek zapewnić minimum 1,5 metra odstępu pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Dobrze również sprawdza się umieszczenie taśm ochronnych, które będą jednocześnie wyznaczać odległość, do której pracownicy mogą się bezpiecznie komunikować. Oprócz tego w stołówkach warto umieścić specjalne naklejki na podłodze, które będą wyznaczały, w którym miejscu należy się zatrzymać, aby nie przekraczać dystansu społecznego. Jeśli ze względu na charakter wykonywanej pracy zachowanie dystansu jest niemożliwe, właściciel przedsiębiorstwa w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom zobowiązany jest rozdysponować inne środki ochrony zdrowia w celu ograniczenia ryzyka zarażenia.

Higiena stanowisk pracy

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem pracodawcy powinni zadbać o odpowiednią higienę stanowisk pracy. Szczególnie ważna jest dezynfekcja powierzchni dotykowych, takich jak np. biurka, klamki, włączniki, długopisy czy wspólne stoły. Czynność ta powinna odbywać się jeszcze przed przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie oraz po zakończeniu. Stanowisko pracy powinno być przede wszystkim czyste. W tym celu należy przecierać poszczególne elementy odpowiednim preparatem. Dodatkowo, warto umieścić na każdym biurku płyn do dezynfekcji, co będzie jednocześnie zachętą pracowników do regularnego odkażania rąk. Dodatkowo pomieszczenia socjalne oraz toalety powinny być starannie czyszczone z użyciem odpowiednich środków czystości. Dzięki systematycznej dezynfekcji możliwe jest uniknięcie zarażenia koronawirusem.
dezynfekcja stanowisk pracy

Ograniczenie wyjazdów integracyjnych i szkoleń

Pracodawcy dbający o bezpieczeństwo pracowników w czasie pandemii koronawirusa powinni również zrezygnować z organizowania wyjazdów integracyjnych, konferencji i szkoleń. Nie da się ukryć, że podczas spotkań, gdzie wymagana jest fizyczna obecność pracowników istnieje duże ryzyko zakażenia wirusem. W takiej sytuacji najlepszą opcją jest organizacja konferencji online. W przypadku, gdy mimo wszystko zachodzi konieczność bezpośredniego spotkania należy ograniczyć liczbę przybyłych gości do minimum. Dodatkowo trzeba bezwzględnie stosować środki ochrony osobistej, tj. maseczki i rękawiczki, zapewnić dezynfekcję oraz zachować dystans społeczny.

Bezpieczne posiłki w miejscu pracy

Zapewnienie posiłków w miejscu pracy w dobie pandemii koronawirusa jest nieocenione. Pełnowartościowe dania z pewnością zwiększą wzmocnią układ immunologiczny pracowników, a jednocześnie chronią przed infekcjami. Platforma SmartLunch oferuje smaczne, obfitujące w witaminy i minerały posiłki dla firm. Jedzenie dostarczane jest pod wskazany adres, na umówioną godzinę. Menu dostosowane jest do indywidualnych preferencji pracowników. Wszystko odbywa się za pośrednictwem aplikacji internetowej. Dania przygotowywane są przez lokalnego restauratora, dzięki czemu są zawsze świeże i ciepłe. Dodatkowo pakowane są w szczelne, termiczne pojemniki, które zapobiegają utracie ciepła. W każdym przypadku dostarczane są punktualnie. Sprawdź szczegóły oferty.

SmartLunch oferuje rozwiązania dopasowane dla każdej firmy. Jedzenie z dowozem jedna z najbezpieczniejszych form zapewnienia posiłków pracownikom. Żywność poddawana obróbce w wysokiej temperaturze jest pozbawiona jakichkolwiek bakterii, w tym Covid-19. Dodatkowo pracownicy nie muszą udawać się do zatłoczonych supermarketów w celu zakupienia żywności, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem. Każde z pudełek, w którym przewożone jest jedzenie podpisane jest imieniem i nazwiskiem pracowników. Sporym udogodnieniem jest również płatność bezgotówkowa. Wszystko odbywa się w bezpiecznych warunkach, a kontakt z dostawcą nie jest konieczny.
lunch w pracy

Dostęp do opieki medycznej

W tak trudnym czasie, jakim jest pandemia koronawirusa, pracodawcy powinni zagwarantować swoim pracownikom bezproblemowy dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu będą oni mogli zasięgnąć szybkiej telefonicznej porady lekarskiej, szczególnie w kwestii zakażenia wirusem. W razie, gdyby zakażenie faktycznie nastąpiło, specjalista będzie sprawował pieczę nad stanem zdrowia pracownika pozostając z nim w stałym kontakcie. Ponadto, w sytuacji, gdy pracownik zostanie objęty kwarantanną domową, lekarz bez przeszkód wystawi zwolnienie lekarskie na ten czas.

Podsumowanie

Wirus Covid-19 rozprzestrzenia się w zaskakująco szybkim tempie. Codziennie odnotowuje się tysiące zachorowań. Nie ulega wątpliwości, iż najczęściej występują one w dużych skupiskach ludzi. Szczególnie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Pracodawcy podejmują szereg działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia, dzięki czemu pracownicy mogą faktycznie czuć się bezpiecznie.