Wino to jeden z najchętniej spożywanych alkoholi na całym świecie i jest ku temu wiele powodów. Wina to różnorodność smaków, wielość różnych rodzajów i długa historia.

Nie można jednak zaprzeczyć, że wino to napój alkoholowy, zatem może się wydawać, że ma raczej negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak jest naprawdę?

Tak jak ze wszystkim, wino spożywane w nadmiarze z pewnością negatywnie odbije się na naszym zdrowiu. Alkohol nie służy naszym organom i to wie każdy, kto kiedyś miał okazję wypić go zbyt wiele. Drugą kwestią jest oczywiście fakt, że alkohol jest także dosyć kaloryczny, dlatego jego częste spożywanie może nie iść w parze z dbaniem o szczupłą sylwetkę. Czy jednak wino można uznać za niezdrowe? Odpowiedź może nas zaskoczyć.

Zdrowotne właściwości wina

Wina spożywane są na całym świecie, jednak to właśnie region śródziemnomorski z nich słynie i to tam jest ono wyjątkowo obecne w kuchni oraz w kulturze tych krajów. Również w tym regionie można zaobserwować wyjątkowo niską zapadalność na choroby związane z układem sercowo-naczyniowym. Naukowcy wiążą ten fakt właśnie z regularnym spożywaniem win.

Napoje te posiadają korzystne dla nas związki polifenolowe, które to są doskonałymi przeciwutleniaczami, mają właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, a także hamują powstawanie wolnych rodników.

Najwyższą koncentrację związków polifenolowych znajdziemy w skórkach winogron, dlatego więcej prozdrowotnych właściwości posiadają wina czerwone, w których proces maceracji i kontaktu ze skórkami owoców jest dłuższy. Nie oznacza to, że wina białe nie mają tych właściwości w ogóle – zawartość związków polifenolowych jest w nich po prostu niższa. Okazuje się zatem, że wina mogą wspomagać kondycję naszego serca, zatem spożywanie ich od czasu do czasu będzie dla nas jak najbardziej korzystne.

Czy wino jest zdrowe?

Po jakie wina sięgać?

Które z win będzie tym najzdrowszym? Jak już wspomnieliśmy, w tym konkursie zdecydowanie prowadzą wina czerwone. Różne szczep winogron będą jednak posiadały różną ilość związków polifenolowych. Jeśli zatem to na zdrowiu nam zależy, powinniśmy wybrać Merlota lub Pinot Noir. Te właśnie wina będą tych związków posiadać najwięcej.

Czy wino jest zdrowe?

Na każdą okazję

Wino może uświetnić każdą okazję, warto zatem sięgać po te trunki niezależnie od pogody. Jak widać, wina posiadają wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego spożywanie ich jest jak najbardziej uzasadnione. Czy to w letni wieczór do kolacji, czy na rodzinnym spotkaniu dobra butelka z pewnością zapewni udany czas.