Dietetycy i lekarze coraz częściej w swoich zaleceniach kładą nacisk na jedzenie ryb, które mają mnóstwo wartości odżywczych. Pełnowartościowe białko ryb jest o wiele lepiej przyswajalne od białka zwierząt rzeźnych - wynika to z jego bogatego składu aminokwasowego.

Szczególnie bogate w składniki mineralne, takie jak fosfor, selen, magnez, wapń oraz witaminy A, D, E są ryby morskie pochodzące z zimnych mórz. Posiadają także ukryte witaminy z grupy B. Czy wiesz, że mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, Japończycy oraz Eskimosi – ludzie, którzy w swoim jadłospisie mają dużo ryb, rzadziej zapadają na choroby układu krążenia? Tajemnica ich zdrowia tkwi nie tylko w dostarczanych do organizmu białkach, witaminach i minerałach, ale także w… dobroczynnym tłuszczu.

Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby to niezwykle ważny składnik w codziennej diecie ze względu na bogactwo składników odżywczych dla organizmu. Tłuszcz ryb to naturalne źródło kwasów Omega-3, które mają zbawienny wpływ na układ krążenia, działają przeciwmiażdżycowo, przeciwalergicznie, przeciwnowotworowo i przeciwdepresyjnie. Mimo tego, że ryba jest tłusta, nie obciąża organizmu, a obniża cholesterol, poprawiając tym samym pracę serca. Korzyści z jedzenia ryb są więc niezaprzeczalne. Najwięcej kwasów zawartych jest w rybach tłustych, tj. łosoś, śledź, sardynka, makrela. W tym wypadku nie warto kierować się zasadą: im mniej tłuszczu, tym lepiej. Bez obaw można sięgać po tłuste ryby, a nawet świadomie powinno się je jeść wraz z chudymi – proporcja powinna być 2:3. Zawarte w nich witaminy odpowiadają za hamowanie procesów starzenia się oraz poprawiają wygląd skóry.

Jakie ryby powinny gościć w naszej kuchni?

Na naszej liście zakupów powinny zagościć już na stałe takie ryby jak makrela, pstrąg, łosoś, tuńczyk, śledź i sardynki. Rybę dobrze jest przyrządzać na parze, dusić, piec lub grillować, aby nie utracić waloru smakowego oraz odżywczego. Pamiętaj, że nie warto zrażać się do ryb po pierwszym spróbowaniu czy nawet po kilku nieudanych podejściach. Każdy gatunek smakuje nieco inaczej, a wszystko jest uzależnione jest od przygotowania. Mięso ryb jest znacznie mniej kaloryczne w stosunku do pozostałych rodzajów, a ponadto nie obciąża układu trawiennego człowieka.

Świeża ryba, jak ją poznać?

Na co zwracać uwagę, oceniając świeżość całej ryby? Skrzela powinny być czerwone, oczy wypukłe i błyszczące, a skóra naturalnie sprężysta. Nie powinna wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Najlepiej świeże ryby kupować u sprawdzonych sprzedawców lub w supermarketach, gdzie jest eksponowana na lodzie lub w chłodni.