“W zdrowym ciele, zdrowy duch” - głosi stare przysłowie. I rzeczywiście, nie da się ukryć, że to zdrowa, dobrze zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a także naszego dobrego samopoczucia.

Zaopatrzony w niezbędne witaminy i minerały organizm jest znacznie sprawniejszy, ma więcej energii, a w rezultacie wolniej się starzeje i dłużej nam służy. Aby jednak w pełni to zrozumieć, należy dojść do odpowiednich wniosków, odpowiadając na pytania dotyczące różnorodnej diety.

Przede wszystkim owoce i warzywa

W zdrowej diecie to właśnie owoce i warzywa powinny zajmować najważniejsze miejsce. Przyjmuje się, że dziennie przeciętny człowiek powinien jeść minimum 400g warzyw i owoców, z czego 100g to owoce, a 300g to warzywa. Taki podział ma swoje uzasadnienie – owoce są słodkie, przez co w nadmiarze mogą zacząć szkodzić. Jeśli jednak trudno nam oprzeć się zjedzeniu czegoś słodkiego, to lepiej już postawić na owoce niż niezdrowe słodkości. Alternatywą może być też słodka, niezwykle orzeźwiająca japońska herbata – kombucha, niosąca ze sobą szereg prozdrowotnych korzyści.

W przypadku dobrego podziału wszelkich elementów składających się na dobrze zbilansowaną dietę, możemy szybko spodziewać się efektów. Jedząc owoce i warzywa, dostarczamy organizmowi niezbędnych minerałów i witamin. Znajdziemy tam też błonnik pokarmowy. Warzywa mają też jeszcze jedną potężną zaletę – po prostu są sycące.

Dieta a mięso

Niestety, osoby, które uwielbiają mięsne potrawy, będą miały nieco pod górkę. Jedzenie niemal samego mięsa może przyczynić się do licznych chorób – w tym również tych związanych z funkcjonowaniem wątroby. Co więcej, mięso tuczy i pozostawia po sobie efekt ociężałości. Oczywiście, nie oznacza to, żeby zupełnie z niego zrezygnować. Mięso również posiada prozdrowotne właściwości, ale kwestią znaczącą jest, aby nie przesadzić. Rozwiązaniem mogą być zamienniki mięsa, jako swoiste alternatywy dla takiego sposobu żywienia. Dzięki temu, dieta stanie się znacznie bardziej różnorodna, a organizm

Dieta a aktywność fizyczna

Różnorodna dieta to także wykorzystanie produktów mlecznych i zbożowych. Z listy powinny zniknąć wszelkie fast-foody, a słodkie napoje lepiej zastąpić wodą lub wspomnianą japońską herbatą. Oprócz diety, równie ważne, o ile nie ważniejsza jest aktywność fizyczna.

Systematyczne ćwiczenia przyspieszają metabolizm, pomogą ujędrnić ciało, rozładowują stres i sprawią, że pozbędziemy się nadwyżki kalorycznej. Oczywiście, celem jest umiar. Ważne, aby nie przesadzić w żadną ze stron i działać w zgodzie ze swoim organizmem oraz jego potrzebami.