Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Chociaż dzisiaj trudno wyobrazić sobie kuchnię bez papryki, to Europa musiała się bez niej obywać całe tysiąclecia. Dopiero podróż Kolumba do Ameryki przyczyniła się do rozpowszechnienia tej rośliny na Starym Kontynencie. Niemal natychmiast zyskała uznanie Europejczyków i jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać plantacje – w Hiszpanii, na Węgrzech, we Włoszech i Francji.

Papryka, podobnie, jak ziemniaki, należy do rodziny psiankowatych, istnieje wiele jej odmian, różniących się wielkością, kolorem, kształtem oraz smakiem. Najczęściej jednak uprawiane są dwa rodzaje – papryka roczna i papryka krzewiasta, zwana również papryczką cayenne lub chili. Papryczki zrywa się z krzewu, kiedy zaczynają dojrzewać. Następnie owoce sortuje się, nawleka na nitki i suszy na słońcu. W tym czasie papryczki kurczą się i marszczą, a przy tym ciągle jeszcze dojrzewają.

Bogactwo odmian
Papryki warzywne są przeważnie łagodniejsze od przyprawowych, chociaż i w tym przypadku należy być ostrożnym. Do jedzenia na surowo idealnie nadaje się słodka papryka, która ma dodatkowo walor dekoracyjny- występuje w trzech kolorach: żółtym, czerwonym i zielonym. Do odmian łagodnych należy także czerwona lub ciemnozielona papryka anaheim, bardziej pikantna jest papryka serrano, występująca w dwóch odmianach – czerwonej i zielonej. Papryczka ancho jest krótka i gruba, w smaku łagodna i lekko owocowa, równie łagodna jest papryczka tepin, która charakteryzuje się nieco orzechowym smakiem. Najbardziej popularna to oczywiście mała, długa i cienka papryczka chili, której ostry smak może przyprawić o zawrót głowy. Aby go złagodzić, należy usunąć nasiona, owoce ugotować i rozetrzeć na puree. Należy pamiętać, aby nie dotykać owoców chili gołymi rękoma, ponieważ trudno potem zmyć z nich substancję, która odpowiada za ostry smak – kapsaicynę.

Przyprawa
Niemal wszystkie odmiany papryk można suszyć i zmielić na proszek, który ma szerokie zastosowanie jako przyprawa kuchenna. Stosuje się ją do wszelkiego rodzaju gulaszów, zup, do pieczystego, warzyw, ostrych sosów, potraw południowoamerykańskich. Paprykę można łączyć z czosnkiem, cebulą, majerankiem, kminkiem lub kolendrą.  Poza walorami smakowymi, papryka zawiera również substancje wywierające korzystny wpływ na nasze zdrowie, m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C i A. Poprawia trawienie, a stosowana zewnętrznie, pomaga w dolegliwościach reumatycznych.