Dieta przy nowotworze złośliwym powinna być ściśle określona przez lekarza. Nieco inaczej powinna wyglądać dieta przy chemioterapii chłoniaka, a inaczej dieta po przeszczepieniu szpiku. Co powinno znaleźć się w diecie pacjenta onkologicznego?

Dieta po przeszczepie komórek macierzystych wygląda nieco inaczej niż dieta przy chemioterapii chłoniaka czy dieta przy białaczce. Czym się różnią?

Dieta po przeszczepie komórek macierzystych

W diecie po przeszczepieniu szpiku przede wszystkim należy unikać produktów ciężkostrawnych, które mogą być przyczyną wzdęć. W jadłospisie należy wziąć pod uwagę dodatkowe dolegliwości i obciążenia takie jak np. cukrzyca lub niewydolność wątroby. Kolejne produkty powinny być włączane do diety stopniowo ze względu na potrzebę adaptacji przewodu pokarmowego po dłuższym okresie odstawienia niektórych produktów.

Przede wszystkim dieta po przeszczepie powinna być ubogobakteryjna. To oznacza m.in., że przed przygotowywaniem posiłków należy dokładnie umyć ręce, blat i naczynia używane do przyrządzania posiłków. Niezbędne jest zadbanie o higienę nie tylko talerzy i sztućców, ale także całego pomieszczenia. Nie powinno się spożywać produktów surowych, m.in. owoców. Należy także odstawić potrawy smażone, tłuste i ostre. Więcej informacji o diecie przy nowotworach znajdziesz na https://www.dkms.pl/pl/zywienie.

Dieta przy chemioterapii

W trakcie chemioterapii należy spożywać dużo białka np. w postaci jajek, ryb, mięsa czy nabiału. Dzięki temu możliwa jest odbudowa tkanek. Organizm nabiera też więcej sił niezbędnych w trakcie terapii do walki z chorobą. Ponadto, dobrze jest mieć w lodówce i zamrażarce ulubione produkty – zwłaszcza mrożone owoce, warzywa, ryby czy nabiał, by w razie apetytu móc po nie bez problemu sięgnąć.

W przypadku braku ochoty na stałe posiłki warto spożywać te w płynie – np. zupy kremy, koktajle owocowe czy warzywne, koktajle białkowe. Przy chemioterapii należy pić dużo płynów. Szczególnie wtedy, gdy pacjent nie ma apetytu. Zalecane jest od 8 do12 szklanek płynów dziennie. W trakcie chemioterapii nie wskazane jest także spożywanie surowych ryb czy owoców morza. Z diety należy także wykluczyć niezdrowe przekąski takie jak chipsy, ciasta z dodatkiem margaryny, pączki czy słodzone napoje gazowane.

Dieta przy białaczce

Dieta przy białaczce powinna być bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty. Powinny znaleźć się w niej przede wszystkim takie warzywa jak marchew, czosnek, cebula,  pomidory i ich przetwory, a także brukselka i wszelkiego rodzaju kapusta i brokuły. Pacjent nie powinien zapominać także o owocach. W jadłospisie pacjenta onkologicznego powinny znaleźć się m.in. jabłka, jagody, poziomki, porzeczki, borówki i żurawina.

Dieta osoby chorej na białaczkę powinna zawierać również tłuszcze wielonienasycone. Znajdują się one w oliwie z oliwek, tłustych rybach, awokado i orzechach.