Rosnąca popularność wegetarianizmu jako zdrowego stylu życia zaowocowała pojawieniem się na rynku nowych odmian mleka, dalece odbiegających od ich tradycyjnego odpowiednika.

Mleko roślinne, bo o nim mowa, wytwarzane jest z różnego rodzaju roślin strączkowych, nasion oraz orzechów. Jego różnorodność sprawia, że każdy napój roślinny w zależności od tego, z czego powstał, cechuje się innymi właściwościami prozdrowotnymi.

W niezwykle bogatej ofercie rynkowej można znaleźć mleko m.in. z roślin strączkowych (sojowe), ze zbóż (jaglane, ryżowe, owsiane), z nasion (sezamowe), czy też z orzechów bądź pestek (kokosowe, z pestek dyni). Każdy wymieniony rodzaj napoju cieszy się innymi właściwościami, wskazaniami spożycia, jak i aromatem, dzięki czemu sięganie po mleko pochodzenia roślinnego otwiera przed nami szerokie pole do poznawania zupełnie nowych, intrygujących smaków.

Właściwości mleka roślinnego

Jak wcześniej wspomniano, różne odmiany mleka roślinnego mają inny wpływ na nasze zdrowie. Są świetną alternatywą dla wegan i nie tylko, warto więc przekonać się o tym, co je wyróżnia. Poniżej opisano kilka najpopularniejszych odmian napoju roślinnego.

  • Mleko sojowe – bez wątpienia najpopularniejsze mleko roślinne. Jego lekko brązowa barwa oraz kremowa konsystencja idą w parze z niezwykłym bogactwem w pełnowartościowe białko. W mleku sojowym można znaleźć wapń, żelazo, potas oraz wiele witamin z grupy B. Niestety, ten typ napoju jest niezwykle alergenny.
  • Mleko kokosowe – naturalnie kokosowy, słodki smak jest połączony z kremową konsystencją. Choć mleko jest bogate w tłuszcze, nie zawiera cholesterolu. Znajdziemy w nim wiele składników mineralnych, w tym wapń, potas, magnez, cynk i żelazo. Najczęściej mleko kokosowe wykorzystuje się do wypieków.
  • Mleko migdałowe – dzięki bogatej zawartości minerałów, witamin oraz przeciwutleniaczy mleko migdałowe znakomicie poprawia odporność organizmu, oraz pozytywnie wpływa na zdrowie osób mających problemy z cholesterolem.

Kto może pić mleko roślinne?

Napoje zostały stworzone z myślą o weganach, jednak picie mleka roślinnego jest przeznaczone dla wszystkich. W szczególności zaleca się je osobom potrzebującym wzbogacenia swojej diety o liczne makro- i mikroelementy. Co więcej, dietetycy wskazują mleko roślinne pacjentom nietolerującym laktozy, jako świetny zamiennik nabiału. Lekarze podkreślają, że tego typu produkty sprawdzą się również w przypadku osób aktywnych fizycznie oraz borykających się z dużym poziomem cholesterolu we krwi. Dla wszystkich jest to z pewnością doskonały zamiennik mleka krowiego o wielu właściwościach prozdrowotnych.