Masz wrażenie, że zakupy spożywcze są coraz droższe? To prawda, bo ze względu na inflację, wyższe koszty zatrudnienia pracowników oraz ciągle rosnące ceny za media wydajemy zdecydowanie więcej pieniędzy na jedzenie. Jak można zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie jeść zdrowo? Skorzystaj z naszych porad, a przekonasz się, że kilka Twoich decyzji sprawi, że zaczniesz skutecznie walczyć z paragonami grozy.

Jak jeść zdrowo i tanio? 6 zasad

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych zasad, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze bez rezygnacji ze zdrowego jedzenia. Wystarczy odrobina rozsądku, zaplanowanie zakupów i szybko przekonasz się, że możesz jeść z korzyścią dla swoich finansów i swojego zdrowia. Sprawdź, jak to zrobić.

Zamów dietę pudełkową

Wydajesz coraz więcej pieniędzy na jedzenie, a przy tym marnujesz sporo żywności? To częsty problem, z którym możesz walczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest dieta pudełkowa z odpowiednio dobranym zapotrzebowaniem kalorycznym. Dzięki temu, że zamówisz catering dietetyczny, to nie musisz już chodzić na zakupy. Sprawi to, że nareszcie zyskasz pełną kontrolę nad swoimi wydatkami na żywność – wydasz tylko tyle, ile kosztuje dieta pudełkowa. Do dyspozycji masz wiele firmy np. zdrowycatering.pl tania dieta pudełkowa w Poznaniu lub w innym mieście.

Dieta pudełkowa sprawdzi się też, jeśli wydajesz zbyt dużo pieniędzy na lunch podczas przerwy w pracy. Jedzenie na mieście to spory wydatek, a gdy będziesz mieć już gotowe jedzenie, to dużo rzadziej skusisz się na wizytę w restauracji lub fast foodzie.

Najpierw zjedź, a później idź na zakupy

Nigdy nie idź na zakupy, gdy jesteś głodny. To zawsze kończy się kupowaniem pod wpływem chwili – słonych przekąsek, ciasteczek, pączków lub innych produktów, których nie masz na liście. Przez pusty żołądek jesteś bardziej podatny na przyjemne zapachy i kolorowe opakowania. Właściciele sklepów doskonale o tym wiedzą, dlatego jeszcze przy kasie znajdziesz sporo dobrze znanych przekąsek. Gdy pójdziesz na zakupy najedzony, to będziesz bardziej odporny na te triki i po prostu zaoszczędzisz pieniądze.

Ustal budżet na zakupy spożywcze

Warto ustalić miesięczny budżet na zakupy spożywcze. Pozwoli Ci to lepiej kontrolować swoje finanse, dlatego wypłać gotówkę, którą chcesz przeznaczyć na jedzenie. Podziel tę kwotę przez liczbę tygodni w miesiącu i dysponuj jedynie tą gotówką. Dzięki temu rozważniej podejdziesz do zakupów, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Jak ustalić, ile pieniędzy w miesiącu potrzebujesz na zakupy spożywcze? Możesz opierać się na paragonach, które są dostępne w aplikacjach mobilnych. Jednak to dość trudne ze względu na częste wahania cen. Dużo łatwiej określisz tygodniowe czy też miesięczne wydatki na jedzenie, gdy zamawiasz catering dietetyczny, np. taki jak tania dieta pudełkowa w Poznaniu – https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/krakow/. Wtedy z góry dowiesz się, ile zapłacisz za każdy posiłek, a tym samym zyskasz pełną kontrolę nad swoim budżetem.

 

Przygotuj menu na cały tydzień

Umiejętne planowanie posiłków to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Opracuj tygodniowe menu – przeglądnij wcześniej gazetki promocyjne najczęściej odwiedzanych sklepów i przygotuj menu na podstawie produktów w niższych cenach. Sprawdź też, czy masz do wykorzystania jakieś kody rabatowe, które pozwolą Ci obniżyć kwotę na paragonie.

Zaplanuj posiłki na dwa dni, a wtedy zyskasz więcej czasu i pieniędzy. Następnie sporządź listę zakupów na podstawie przygotowanego menu. Postaraj się kupić wszystkie składniki w jednym sklepie, aby ograniczyć ryzyko kupowania niepotrzebnych towarów.

Poznaj meal prep

Marnowanie żywności jest jak wyrzucanie pieniędzy do kosza. Dlatego mądre gotowanie sprawi, że szybko zaczniesz oszczędzać. Jak to zrobić? Zacznij od meal prepu, czyli przyrządzania posiłków z wyprzedzeniem. Pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu w kuchni, a jednocześnie maksymalnie wykorzystać wszystkie składniki.

Meal prepowanie zacznij od pokrojenia składników i ich zamrożenia czy też przyrządzenia sosów lub zup, a następnie ich zawekowanie. Dzięki temu wystarczy, że do obiadu po prostu ugotujesz makaron, kaszę lub ryż i w ten sposób zyskasz pełnowartościowy posiłek i to bez konieczności spędzania dużej ilości czasu na gotowanie. To również świetne lekarstwo na zamawianie fast foodów, bo zyskasz pewność, że w lodówce czeka już na Ciebie gotowe jedzenie.

przygotowanie meal prep

Wybieraj tańsze produkty

Większość sieci handlowych ma w swoim asortymencie produkty marek własnych, które wyróżniają się wysoką jakością i stosunkowo niską ceną. Szczególnie gdy porównasz je do ich markowych odpowiedników. Wybieraj żywność opatrzoną logiem danego sklepu, a szybko przekonasz się, że możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zazwyczaj żywność od renomowanych firm jest droższa ze względu na wyższą wartość marketingową, a nie jakość produktu. Instytut Stiftung Warentest w swoich badaniach wykazał też, że przykładowy koszyk z żywnością opatrzoną logiem sklepu jest aż o 34% tańszy niż ten z markowymi produktami.