Autorem wpisu jest: Agata Buchta

Każdy chce wyglądać szczupło, modnie i atrakcyjnie. Jednak niezależnie od urody, możemy czuć się zdrowo we własnym ciele, bo przecież tylko „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jak sprawić aby czuć się lekko nie tylko na duchu? Odpowiedź wydaje się prosta, zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jednak jak dokonać tego będąc spokojnym o swoje zdrowie? Oczywiście najbezpieczniej oddać się w ręce dietetyka, który dostosuje dietę odpowiednią do naszego organizmu, jednak jeżeli nas na to nie stać, warto pomyśleć o co sami możemy zrobić w tym kierunku.

Dieta tysiąc kalorii jest jedną z najbezpieczniejszych a zarazem najczęściej stosowanych diet nie tylko przez dietetyków ale i przez wielu ludzi dbających o swoje kilogramy. Nie jest radykalną głodówką, ani też przykładem często powtarzanego stwierdzenia „jedz wszystko i chudnij”. Co prawda jedno się zgadza – jedz, ale koniecznie licz kalorie!

Ile waży kilokaloria?
Każdy kilogram zmagazynowanego tłuszczu w tkankach tłuszczowych to około 7000 kilokalorii, co w przeliczeniu daje 0,14 gramów przypadających na jedną kilokalorię. Wydaje się tak niewiele, ale w odniesieniu do ich dawek, które zawarte są w naszej codziennej diecie to już nie mało. Kilogramowy zapas tłuszczu pozwala nam przetrwać około 3-4 dni głodówki, ponieważ nasz organizm dziennie spala około 2000 kcal. Nawet osoby bardzo szczupłe mają od 7 do 10 kg. zapasu tłuszczu, co pozwala przeżyć nawet kilka tygodni przy minimalnych racjach żywieniowych. Większość osób cierpiących na nadwagę i otyłość nie ogranicza spożywanych kalorii, co w połączeniu z minimalnym wysiłkiem fizycznym daje oczywisty efekt. Najbezpieczniej sprawdzić ile, dany produkt ma kalorii. Pomocny może okazać się przelicznik.

Waga pod kontrolą
Ostatnio w każdej gazecie dla Pań można znaleźć przynajmniej jeden sposób na stracenie zbędnych kilogramów. „Dieta cud”, „piękna sylwetka w dwa tygodnie”, „płaski brzuch od zaraz” – to wszystko tanie chwyty reklamowe lub najprościej mówiąc mity żywieniowe. Tak naprawdę wszystko zależy od organizmu, któremu przyszło walczyć z nadwagą. Podstawowym elementem odchudzania jest ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że osoby mające małą aktywność fizyczną powinny zjadać posiłki o łącznej wartości 1000 kcal każdego dnia. Pamiętając, że dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu to 2000 kcal, doprowadzamy do świadomego niedoboru 1000 kcal. Po siedmiu dniach deficyt ten będzie wynosił 7000 kcal, co oznacza, że pozbyliśmy się kilograma. Po miesiącu, nasza waga wskaże cztery kilogramy mniej. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce, często zdarza się tak, że w pierwszym tygodniu odchudzania tracimy więcej, a w kolejnych tygodniach mniej. Efekt ten jest skutkiem utraty wody z organizmu a nie tłuszczu. Na tym właśnie bazuje większość „cudownych diet”. Późniejsze spadki masy ciała spowodowane są spowolnieniem przemiany materii. Organizm broni się, zaczyna oszczędzać energię, przyzwyczaja się do mniejszych porcji pokarmu i spala je wolniej.

Dotrwać do mety
Warto pamiętać, że aby metoda 1000 kcal była skuteczna, należy przyjmować 4-5 posiłków dziennie. Ważne jest to dlatego, ponieważ gdy spożywamy więcej posiłków, nasz organizm na bieżąco może wykorzystywać „paliwo” do wytwarzania energii, która jest nam potrzebna przez większość dnia. Jeżeli zjemy obfity posiłek wieczorem, to organizm nie zdąży przetworzyć go w energię, za to dopełni zapasy tłuszczu. Również długie przerwy pomiędzy posiłkami mogą powodować, że głód wieczorem jest bardziej dokuczliwy i trudniej nasycić się skromnym posiłkiem. Dlatego najlepiej, aby nasza dieta składała się z pięciu posiłków dziennie przyjmowanych w trzygodzinnych odstępach.
Bieganie z odkurzaczem nie wystarczy
Wiele kobiet dziwi się dlaczego nie potrafi zrzucić ani grama zbędnego tłuszczu pomimo ciągłego biegania po schodach, sprzątania mieszkania, wyprowadzania psa i wielu innych czynności, które rutynowo wykonują każdego dnia. Jest na to odpowiedź. Wszelkie wysiłki nawet ciężkie, wykonywane systematycznie noszą znamię stereotypu. Organizm szybko przyzwyczaja się do określonych czynności i potrafi oszczędnie wydzielać potrzebną do tego energię. Dlatego aby zadbać o przyspieszenie przemiany materii należy wybrać inny rodzaj aktywności fizycznej, wyróżniający się od codziennych obowiązków, jak np: spacer, rower, aerobik, taniec, bieganie itp.

Większość diet, które bez problemu możemy znaleźć, w niemalże każdej gazecie, to sposoby na szybka utratę kilku kilogramów, jednak w większości przypadków mogą powodować one skutki szkodliwe dla naszego zdrowia. Wiele spośród proponowanych diet niskokalorycznych doprowadzają do niedoboru ważnych dla organizmu składników odżywczych. Dlatego nie warto się nimi sugerować.