Autorem wpisu jest: Agata Buchta

Jest jedną z najbardziej efektywnych i najczęściej proponowanych diet stosowanych przez dietetyków. Nie jest zbyt komplikowana, nie trzeba też specjalnie komponować niewiadomo jakich jadłospisów, w zamian tego wystarczy jedynie wiedzieć jak łączyć składniki, by naturalnie ułatwić naszemu żołądkowi życie.

Dieta rozdzielna opiera się na założeniu ,że produkty bogate w białko i te, bogate w węglowodany powinny być spożywane osobno. Najlepiej w odrębnych posiłkach, w pewnym odstępie czasu. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w procesie trawienia w organizmie. Dla trawienia białek potrzebne jest środowisko silnie kwaśne. Węglowodany natomiast ulegają rozkładowi w środowisku zasadowym. Jeśli obciążymy nimi żołądek jednocześnie utrudni to pracę przewodu pokarmowego. Często po błędnie skomponowanym posiłku mamy uczucie zmęczenia, dopada nas „poposiłkowa" drzemka, jesteśmy ociężali i nic nam się nie chce .

Podstawowe produkty z grupy węglowodanowej to:

  • produkty zbożowe: muesli pełnoziarniste, otręby owsiane, pieczywo pełnoziarniste: razowe, graham, pieczywo chrupkie, płatki zbożowe, kukurydziane itp., ryż brązowy, kasza, mąka itd,
  • niektóre warzywa i owoce: ziemniaki, banany, daktyle, figi itp.,

Do grupy białkowej należą w większości:

  • chude mięso: wołowina, cielęcina, drób, dziczyzna itp.,
  • chude ryby: dorsz, halibut, flądra, kergulena, mintaj, morszczuk, pstrąg, sola, sandacz, itp.,
  • owoce morza i skorupiaki: kraby, małże, raki itp.,
  • jajka i mleko,
  • pomidory, szpinak,
  • niektóre owoce: pestkowe, jagodowe, ziarnkowe, leśne, egzotyczne, cytrusowe,
  • niektóre napoje: herbaty i soki owocowe.

W diecie rozdzielnej działamy wbrew powszechnie przyjętym zasadom tzw. diety zbilansowanej (węglowodany, białka, tłuszcze – spożywane w jednym daniu). Unikamy jednak katastrofy trudnego wchłaniania, złego samopoczucia, nawykowych zaparć, wzdęć i nadmiernej fermentacji prowadzącej do nieprzyjemnych gazów. Pierwszym zachodnim lekarzem, który sformułował zasady diety rozdzielnej był dr Hay. Jednak podwaliny pierwszych zasad trofologii – nauki o łączeniu ze sobą artykułów spożywczych – znajdziemy już w naukach starożytnych chińskich taoistów.

Dieta rozdzielna jest tylko jedną z możliwości. W swojej pracy korzystam też z elementów diety związanej z grupą krwi, biorę pod uwagę indeks glikemiczny poszczególnych produktów jak również -często-dane wynikające z analizy pierwiastkowej włosów pacjenta – mówi doktor lek. med. Ewa Roczniok*. W ten sposób powstaje wysoce zindywidualizowany program żywienia dla danej osoby.

Jednak jak każda dieta, wymaga wyrzeczeń i poświecenia. Kiedy trafia do mnie pacjent aby podjąć kurację odchudzającą zawsze uprzedzam, że zapraszam do ciężkiej pracy. Dając mu do ręki dietę, suplementy wspomagające spalanie tłuszczów i węglowodanów, preparaty regulujące uczucie głodu – wykonuję 50% zadania. Reszta należy do pacjenta. Często niezbędne jest wsparcie najbliższych. A ci ostatni zapoznając się z proponowanymi przeze mnie zasadami żywienia zaczynają sami je stosować. W ten sposób terapia jedzeniem prowadzi do zdrowia całe rodziny.

* lek. med. Ewa Roczniok – praktyk w leczeniu nadwagi, niedowagi i chorób im towarzyszących. Przyjmuje w gabinecie lekarskim „Zdrowie" w Katowicach przy pl. Wolności 1/1 oraz w Łodzi przy ul. Boj. Getta Warszawskiego 1/18