Autorem wpisu jest: Agata Buchta

Tak naprawdę każdy produkt żywnościowy może być odpowiednim składnikiem naszej indywidualnej diety, jeśli tylko znamy dobrze swój organizm, metabolizm i to, jak reagujemy na przyjmowane pokarmy. Dlaczego więc nie stosować owoców jako głównego składnika naszej diety? Przecież dobrze smakują, a przy okazji dostarczają nam wielu witamin i minerałów. Na pozór wszystko wydaje się być w porządku, zadbamy o smak, a i przy okazji o kilka kilogramów mniej. Jednak nie do końca.

Uwaga! Cukier
Owoce zawierają wiele wartościowych witamin, minerałów, błonnika i wartości odżywczych. Mają mało kalorii, ale za to dużo cukru. Po zjedzeniu takiego owocu, następuje natychmiastowy wzrost poziomu cukru we krwi (co może być niebezpieczne nie tylko dla cukrzyków). Niestety, aby zasady odżywiania były skuteczne potrzeba, by poziom cukru być względnie na stałym poziomie.

Są też owoce, które posiadają wysoki indeks glikemiczny, który sprawia, że nie tylko szybko wzrasta poziom cukru we krwi, ale i bardzo szybko czujemy się z powrotem głodni. Do takich owoców należy np. arbuz i truskawki. Jeśli jednak nie możemy sobie odmówić tych specjałów, można jeść je np. z jogurtem. Wtedy nie tylko poczujemy się syci, ale i dodatkowo białko zawarte w nabiale obniży wysoki indeks glikemiczny posiłku.

Chwilowa skuteczność
Odżywianie się wyłącznie jednym rodzajem jedzenia nigdy nie jest dobrym sposobem na pozbycie się kilogramów. Prawidłowa dieta powinna być zbilansowana (dieta zrównoważona), czyli powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów itp.

Owoce są pozbawione białka (pośrednio odpowiedzialne za uczucie sytości), dlatego jedząc tylko posiłki owocowe będziemy czuli się nieustannie głodni. Co prawda niektóre owoce np. banan, hamuje uczucie głodu, lecz przez bardzo krótki czas. Potem przychodzi nam ochota na kolejny posiłek i tak w kółko.

Podstawową zasada odchudzania jest dostarczanie organizmowi mniej energii niż potrzebujemy jej wydatkować. Skoro więc owoce nie dostarczają nam białka, nasz organizm zamiast spalać tłuszcz, spala zapasy białka zmagazynowane w mięśniach. Efektem tego zamiast skutecznej utraty kilogramów jest efekt jo-jo. Gdy dochodzi do ubytku masy mięśniowej, analogicznie spowalnia się przemiana materii i zaczynamy z powrotem tyć.

Metoda na oczyszczenie
Owoce idealnie nadają się jednak do szybkiego i łatwego oczyszczenia i odtrucia organizmu. Metoda ta powinna polegać na jedzeniu owoców maksymalnie przez jeden dzień w tygodniu, najlepiej pod okiem lekarza i według jego zaleceń.
Sprzyja odbudowie rezerw zasadowych organizmu. Pomaga tez odciążyć układ krążenia i utrzymać właściwe ciśnienie tętnicze krwi. Warto jednak stosowanie takiej diety skonsultować z lekarzem.