Często wybieramy to, co zdrowe, sięgamy po zamienniki różnych produktów, poszukując lepszej alternatywy. Czasem jednak paradoksalnie, robimy sobie więcej szkody, niż pożytku. Sprawdziliśmy, jak wiele popularnych i bardzo często (!) wybieranych produktów jest de facto niezdrowych.

Sprzęty odchudzające

Opaski, pasy i inne cuda techniki, którymi wystarczy owinąć rękę, nogę lub brzuch, a kilogramy same znikają. Te wspaniałe sprzęty mamią nas reklamami „przed-po”, pokazując wspaniałe przemiany. Tyle, że dokonują się one wyłącznie w programach graficznych, w których przerabiane są zdjęcia… Nie ma cudów, od leżenia na kanapie z pasem w talii jeszcze nikomu nie udało się zrzucić oponki. Wszystkie te nowoczesne zdobycze techniki odchudzą wyłącznie twoje konto. Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów i cieszyć muskulaturą, musisz na nią samodzielnie zapracować własnym wysiłkiem.

Owocowe jogurty

Reklamy mówią, że to zdrowe, pożywne śniadanie i dobra przekąska w ciągu dnia. Bogate w mnóstwo składników odżywczych i pełne owoców, mają być źródłem zdrowia i sytości. Jak jest naprawdę? Na pierwszym miejscu składu znajduje się cukier, owoce okazują się natomiast pozbawioną wartości odżywczych pulpą z któregoś z kolei przemiału. Piękne, całe truskawki znajdziesz wyłącznie na reklamowym zdjęciu – w jogurcie ich nie uświadczysz. Faktycznie nasycą, trudno, żeby im się to nie udało z taką dawką cukru. Smakować też będą – za sprawą wielu poprawiaczy smaku, które, podobnie jak barwniki, wywołają uśmiech, ale nie oczekuj po nich wdzięczności organizmu.

Suszone owoce

Kolejna zdrowa przekąska, doskonały dodatek do posiłków i produkt polecany tym, którzy są na diecie. Okazuje się, że suszone owoce sporo tracą. Pozbawiane wielu składników odżywczych i witamin, w zamian zyskują za to potężną dawkę cukru. Na pewno są lepszą przekąską, niż chipsy, ale wciąż pozostawiają wiele do życzenia. No i nie licz na ich dietetyczne właściwości, dostarczają ogromnych ilości kalorii. Jeśli chcesz jeść zdrowe suszone owoce, zrób je samodzielnie w domowej suszarce.

Owoce suszone

Batony proteinowe

Kolejna „zdrowa” przekąska, polecana sportowcom i tym, którzy dbają o linię. Owszem, sycą. Są także źródłem protein. Ale na tym ich walory w zasadzie się kończą. Reklamy nie mówią o tym, że zawierają zwykle dużo cukru, tłuszcz palmowy i sporo zamienników tego, co zdrowe – np. wspomniane suszone owoce i/lub marnej jakości kawałki czekolady.

Muesli

Element pożywnego śniadania? Tak i nie. W gotowych FIT muesli znajdziesz np. płatki owsiane, dodatek siemienia lnianego i różne ziarna – to wszystko in plus. Ale znajdziesz w nich również sporo cukru, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcz palmowy, znowu te same suszone owoce i wiele innych składników, które nie przyczynią się ani do zgrabnej sylwetki, ani zdrowia.

Soki

Pożywna porcja soku owocowego lub warzywnego? Świetny pomysł. Ale nie wtedy, kiedy myśląc, że dokonujesz słusznego wyboru – sięgając po sok zamiast gazowanego napoju, de facto pijesz mocno przetworzony produkt, w którym owoc lub warzywo jest na ostatnim miejscu składników, znacznie wyżej natomiast znajduje się cukier i poprawiacze smaku. Zdrowy, dobry sok to taki, który nie ma w składzie w zasadzie nic innego, niż owoc lub warzywo, z którego powstaje.

Suplementy

Tabletki na wszystko – porost włosów, przemianę materii, ból głowy i pleców, łamliwe paznokcie czy objawy przejedzenia. Możesz kupić remedium na każdy problem. Nie musisz iść nawet do apteki – tabletki kupisz w sklepie spożywczym i na stacji benzynowej. Warto jednak pamiętać, że taki problem jest objawem czegoś, co dzieje się w organizmie. Przyjrzyj się sobie uważniej i sprawdź dlaczego wypadają ci włosy, zamiast szukać magicznych pigułek, rozwiązuj problemy u podstaw.

Suplementy odchudzające

Produkty odtłuszczone

Miały swoje pięć minut – okrzyknięte sposobem na szczupłą sylwetkę, szturmem zdobywały zakupowe koszyki. Dość szybko jednak badania wykazały, że np. odtłuszczony nabiał idzie w parze z gorzej przyswajalnym wapniem, dla którego tłuszcz jest nośnikiem. Ponadto, żeby smakowały (pozbawione tłuszczu), dodaje się do nich słodziki, polepszacze i inne cuda, które z naturą i zdrowiem nie mają nic wspólnego.

Syrop z agawy

Kolejny cud natury – zyskał popularność na haśle zdrowego zamiennika dla cukru. Można nim słodzić napoje. Wszystkie jego zalety to taka półprawda. Istotnie, syrop z agawy ma niższy indeks glikemiczny od miodu. Równocześnie jednak, zawiera aż 70% fruktozy. A co za dużo, to niezdrowo. Jeśli będziesz go używał od czasu do czasu, nic się nie stanie. Jeśli jednak 7 kubków kawy/herbaty dziennie posłodzisz syropem z agawy, to już nie będzie zdrowe.

10 zdrowych produktów, którymi robimy sobie krzywdę

Produkty light

Podobnie jak odtłuszczony nabiał, hasło light wywołało uśmiech na twarzach tych, którzy nie chcieli rezygnować z przysmaków, ale chcieli zyskać przekonanie, że owe przysmaki szkodzą i tuczą mniej, niż te, które light nie są. Sięgamy więc ochoczo po napoje light, batony light i ciastka light, które na pewno nie tuczą, bo przecież nie mają cukru. Chemiczne słodziki okazały się jednak problemem. Na dłuższą metę, mają na sumieniu wiele ciężkich schorzeń, nawet nowotworów. A żeby przybić ostatni gwóźdź do trumny, słodziki pobudzają apetyt – starasz się jeść mniej, ale dzięki nim, sięgasz po więcej.

Link do projektu: https://sportroom.pl