Autorem wpisu jest: Robert Fiałkowski

Zagubione królestwa Kantabrii, Nawarry i Aragonii. Szacowne bodegi Starej i Nowej Kastylii, Rioji oraz Estremadury niezmiennie przyciągają amatorów wina. Skąpana słońcem Hiszpania wita nas zadziwiającą paletą barw, smaków i aromatów. Grzbiety skalne Sierra Nevada, warowne twierdze i zabytkowe miasta tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Ludzie tworzący wino są zacni, pogodni i gościnni. Mówią o bodegach z pasją, są przywiązani do tradycji, nie gardzą przy tym nowinkami. Słońce, korrida, taniec flamenco nadają charakter rodzimemu winu. Hiszpański temperament świetnie komponuje się poobiednią sjestą.

Podczas degustacji mogliśmy zakosztować smaków i aromatów Hiszpanii. Wina z iberyjskim rodowodem od razu przypadły mi do gustu.

Na początek podano wino Calp Macabeo białe (26 zł). Wino świeże i wytrawne, w sam raz na letnie popołudnie. W smaku lekkie, owocowe z wyczuwaną nutką jagodową. Wino produkowane ze wszczepu Macabeo, doskonałe do sera, oliwek i hiszpańskich przekąsek. Świetnie komponuje się z potrawami z drobiu. Pochodzi z regionu Yecla w Murcji. Walencja i Murcja to wina Lewantu. Jest to rejon upraw słodkich pomarańczy, palm i pół ryżowych. Zadomowili się tu Fenicjanie i Kartagińczycy. Upodobali sobie te strony emirowie Ommajadzcy i kalifowie z Kordoby. Położona w sercu Murcji Yecla sąsiaduje ze słynną Jumillą.

Kolejne cztery wina pochodzą z hiszpańskiej Estremadury. Kraina ta wydała słynnych konkwistadorów: Francisco Pizzara, Hernána Cortésa, Hernanda de Soto.
Na płaskowyżu panuje suchy klimat z niewielkimi opadami i letnimi upałami. Surowe warunki nadają winu oryginalny charakter. Denominación de Origen Ribera del Guadiana zapewnia najwyższą jakość pozyskiwanych w regionie win. Z denominacją związanych jest 90 bodeg, z tego ponad 40 produkuje wina z własną marką. W rejonie Ribera del Guadiana powstają słynne, czerwone wina. Chłodna, łagodna zima, ciepła wiosna i słoneczne, gorące lato dają grona dojrzałe, mięsiste, pełne aromatu.

Pierwsze wino pochodzi z winnicy: Vina Santa Marina w Estremadurze. Wino Celtus Montua białe rocznik 2006 (21 zł), powstało z kupażu lokalnych odmian winorośli: Montua, Pardina i Cayetana Blanca. To delikatne, białe wino o słomkowej barwie nie sprawiło nam już takiej przyjemności.

Wino czerwone Celtus Tempranillo, to świetny przykład Tempranillo z regionu Ribera del Guadiana. Wino dobre na początek. Wyróżnia go głęboka klarowna wiśnia z fioletowymi refleksami. Wino pełne, zrównoważone z akcentem owoców leśnych.
Faworytem pośród win Estremadury była Alicena Cabernet Syrah (35 zł). Wino to uradowało podniebienia przybyłych na degustację gości. Połączenie dwóch szczepów to pomysł na znakomite wino o pięknej, wiśniowej barwie i subtelnym aromacie ciemnych owoców z aksamitnym, dymnym finiszem. Ręczne zbiory, staranna selekcja to gwarancja najwyższej jakośc winogron. Dobre warunki glebowe, stabilny klimat, to wszystko, co potrzeba, by wina podbiły nasze serca.

Rioja Alta, to jeden z najsłynniejszych regionów upraw winorośli. Wina z regionu Rioja eksplodują owocową świeżością, mają wysoki potencjał starzenia. Rioja jest tym, czym Bordeaux dla Francji. Winnice rozrosły się na szlaku pielgrzymek do Santiago de Compostella. Region cechują piękne, długie wiosny, łagodne lata i ciepłe jesienie. Największą popularnością cieszy się szczep Tempranillo. Góry Sierra de Cantabria oraz Pireneje oddzielają krainę od chłodnych, frontów atlantyckich. Powstałe wina mają bogaty, skondensowany smak i aromat. Grona korzystają z chłodnych poranków, co im dobrze robi. Owoce mają grubą, ciemną skórkę, nieco kwaskowy smak i piękny aromat.
Winiarze regionu Roja wiedzą, że krzew winny osiąga wiek człowieka, ale najlepsze owoce wydaje w połowie swego życia. Dbają, więc o utrzymanie najlepszych winorośli.

Degustację trunków ze słynnego regionu Rioja Alta rozpoczęliśmy od Le Altanza Capitoso (33 zł). Wino zachwyciło nasze podniebienia. Posiada wspaniały, owocowy smak i bogaty aromat z wyczuwanym w tle zapachem drewna. Wino pełne wyrazu, harmonijne, dobrze zbudowane. Leżakuje sześć miesięcy w beczkach z dębu francuskiego.

Hiszpania pożegnała nas winem Le Altanza Reserva rocznik 1999 (64 zł). Wino charakteryzuje się czystą, truskawkową barwą z wyraźnymi, ciemnymi refleksami. W bukiecie wyczuwalne są nuty owocowe, z przewagą truskawki, z akcentem bananowym. Świerzy, bogaty i lekki smak, to rozkosz dla podniebienia. Długie, wyraziste, bardzo świeże podbiło niejedno serce. Wino przechowuje się 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. Przez cztery miesiące przebywa w kadziach dębowych, by na koniec trafić do butelek na kolejne 18 miesięcy.
Prowadzący degustację poddał wino starannej dekantacji. Pozwoliło to wydobyć z niego wspaniały bukiet. Wino to zacne i szlachetne, było godnym dopełnieniem wieczoru.

Wina hiszpańskie kuszą nas słońcem, wysoką jakością i różnorodnością. Warto sięgać do piwniczki po wyborne wina z tego pięknego kraju, by delektować się ich smakiem i aromatem.

Wieczór hiszpański odbył się 6 lipca 2007 roku w imielińskim Składzie alkoholi Górna Półka. Wina dostarczył importer – Wina Konesera

 

Foto: Robert Fiałkowski

Na zdjęciu: podczas degustacji, stoi Marian Jeżewski – prowadzący spotkanie

Galeria: uczestnicy degustacji