Autorem wpisu jest: Wiktor Żelazny

Co łączy wino Chablis z nową generacją Mercedesa Klasy E? Właściwie wszystko: wykwintność, unikalny kolor i bezkompromisowa jakość wsparta wieloletnią tradycją. Różni je natomiast kraj pochodzenia. Ale cóż… w jednych krajach powstają doskonałe wina, a w innych doskonałe samochody.

W ubiegłą sobotę salonie Mercedesa zaproszeni goście mieli możliwość podziwiania zarówno samochodu Klasy E w odmianie Chablis, produkowanego w ściśle ograniczonych ilościach (do sprzedaży trafi tylko 30 sztuk!) jak i degustacji wyśmienitych białych win Chablis. Oba te produkty bardzo wiele łączy i bardzo często porównywano ze sobą pod względem jakości i klasy.

Tajemnicą niepowtarzalnego smaku wina chablis jest połączenie winogron szczepu Chardonnay z zimnym terroir wapiennych iłów północno-wschodniej Francji, dzięki którym osiągają aromaty i smaki, jakich nie sposób powtórzyć w bardziej korzystnych warunkach.

Łyk historii
We wczesnym średniowieczu Cystersi rozwijali uprawę winorośli w Chablis i okolicy. W 1128 roku zbudowali posiadłość Petit Pontigny, której piwnice mogą pomieścić 2000 hektolitrów wina. Dzisiaj znajduje się tu siedziba związku winiarzy.
To właśnie dzięki mnichom wino produkowane z Chardonnay zdobyło światową sławę. Bliskość Paryża, do którego można było łatwo dotrzeć z pobliskiego Auxerre przez rzeki Yonne i Sekwanę, sprawiła, że wino bardzo szybko spotkało się z uznaniem szlachty. Sto lat później tym doskonałym, wytrawnym, białym winem zaczęli interesować się Anglicy. W XIX wieku nadeszły złote lata win Chablis – od tego czasu eksportowane nie tylko do krajów północnej Europy, ale także do Rosji , USA oraz Azji.

Charakter wina
W Chablis wina mają różną „osobowość”. Ich klasyfikacja obejmuje cztery poziomy: na szczycie hierarchii znajduje się „grand cru”, za nimi idzie „premier cru”, zwyczajne Chablis i na końcu Małe Chablis.
Niełatwo opisać wina Chablis, ale z pewnością można powiedzieć że są twarde, ale nie szorstkie; przywodzą na myśl kamienie i minerały. Już we wczesnej młodości kuszą złocistym odcieniem zieleni. Dojrzewając w kadziach, zachowują lekkość i świeżość, w beczkach natomiast nabierają treści i mocy. Ich bukiet (najczęściej kwiatowy) może mieć w sobie coś z zapachu jabłka, migdałów, orzechów lub skoszonej trawy.

Prezentacja Mercedesa Chablis połączona z degustacją win Chablis odbyła się 17 lutego 2007 roku w sosnowieckim salonie Merceds-Benz. Wina pochodziły z oferty katowickiej winiarni Burgundia.

Galeria: Mercedes Chablis