Autorem wpisu jest: Anna Majewska

Tradycyjne gotowanie staje się coraz bardziej passé. Teraz, zarówno znawcy od zdrowego żywienia, jak i smakosze różnej maści zachęcają do zamiany wody na parę. Bowiem żywność poddana takiej właśnie obróbce termicznej zachowuje zdecydowanie więcej witamin, wartości odżywczych, minerałów oraz przeciwutleniaczy. Ci, którzy gotują na parze zapewniają także, że potrawy zyskują na aromacie i smaku, a samo przyrządzanie jest dziecinnie proste.

Co gotujemy na parze?
Metoda ta sprawdza się w przypadku większości warzyw, z wyjątkiem tych liściastych oraz pomidorów. Wybornie smakują gotowane ziemniaki (także w mundurkach), marchew, szparagi, brokuły, kalafior itp. Jarzyny zachowują naturalny kolor, mają także bardziej wyrazisty smak i zapach, dzięki czemu nie wymagają intensywnego przyprawiania.
Można gotować w ten sposób również owoce – jabłka, gruszki i śliwki. Z mięs nadają się do tego ryby, owoce morza oraz delikatny drób.
Poza tym, bez użycia wody gotujemy ryż, różnego rodzaju kasze, kuskus oraz tradycyjne kluski na parze.

Jak gotować?
Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, czyli parowar. Wyposażony w kilka „pięter” pozwala jednocześnie przygotować większą ilość potraw. Do gotowania na parze nadają się także szybkowary, które w większości wyposażone są w specjalne wkładki. Podobnie rzecz ma się z wokami, które można wykorzystać nie tylko do przyrządzania potraw orientalnych.
Jeżeli nie posiadamy wspomnianych naczyń, można zastąpić je zwykłym garnkiem, do którego wkładamy specjalny metalowy lub bambusowy koszyczek.
Bez względu na to, czego użyjemy musimy pamiętać, by gotowane produkty nie stykały się z wodą. Dlatego należy nalać jej zaledwie kilka centymetrów na dno (do wysokości 2-3 palców). Składniki umieszcza się w koszyku wyłożonym liśćmi sałaty lub kapusty pekińskiej, dzięki czemu nie będą przywierały do naczynia.
Aby nie rozgotować produktów, należy przestrzegać czasu obróbki. Ryby będą gotowe już po 6-8 minutach, pulpety mięsne po 10-20, drób wymaga około 40 minut, ryż – 30.

Aby dodać potrawie smaku, można posypać ją przed włożeniem do garnka ziołami lub przyprawami korzennymi, ryby dobrze jest skropić sokiem z cytryny. Nigdy nie solimy gotowanych na parze produktów – można dodać odrobinę soli dopiero na talerzu.
Do gotującej się wody można także dolać odrobinę białego, wytrawnego wina, które wniesie dodatkowe walory smakowe.