Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Człowiek nie wielbłąd i pić musi. A tym bardziej pić się chce, gdy upały czy wysiłek fizyczny wyciskają z nas „siódme poty". Warto więc sięgnąć po sokowirówkę i przygotować samemu sok pachnący owocami czy warzywami.

Jak i z czego zrobić sok?
Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią sokowirówkę. Warzywa lub owoce, z których mamy zamiar przygotować sok, należy dokładnie umyć i pokroić na kawałki. Nie obierać ze skórek, ale koniecznie usunąć pestki. Wyciśnięty sok można dodatkowo wymieszać w mikserze z wodą mineralną, mlekiem lub jogurtem.
Najbardziej typowymi owocami, z których wyciska się soki, to oczywiście cytrusy – pomarańcze, grapefruity, mandarynki i nektarynki. Można jednak wykorzystać także inne składniki: jabłka, gruszki, śliwki, ananasy, winogrona, arbuzy, morele, brzoskwinie, porzeczki, maliny, jeżyny, rzodkiewki oraz borówki. Nadają się do tego również warzywa: dynia, pomidor, marchew, ogórek, szparagi, biała kapusta, kalarepa, seler, por, czosnek, chrzan, czerwona kapusta, burak, a także cebula i szpinak.
Soki ponadto dodają sił witalnych, przywracają dobre samopoczucie, poprawiają apetyt i ułatwiają trawienie. Sprawdzają się także w bardzo poważnych chorobach na przykład sok z kapusty leczy owrzodzenia żołądka.

Samo zdrowie
Świeże soki zawierają aż 20 % więcej witamin niż te z kartonu, kupione w sklepie. Zawierają witaminy: A, z grupy B, C, E oraz niezbędne składniki mineralne. Warto przy tym zaznaczyć, że pijąc soki nie narażamy się na przedawkowanie którejś z witamin, ponieważ ich nadmiar zostanie bez większego trudu wydalony wraz z moczem – czego nie można powiedzieć np. o sztucznych preparatach multiwitaminowych. Co istotne – wypicie 3 szklanek świeżego soku to równowartość 1,5 kg zjedzonych owoców i warzyw.

Optymalne dawki dzienne przypadające na 1 osobę:

  • 200 g soku z: jabłek, pomarańczy, grapefruitów, gruszek, pomidorów, winogron, marchwi.
  • 100 g soku z: moreli, śliwek, brzoskwiń, czereśni, porzeczek, malin, ogórków, selera, rzodkiewek, białej kapusty.
  • 2-3 łyżki stołowe soku z: czarnego bzu, cytryn, borówek, buraków, szpinaku, czerwonej kapusty.
  • 1 łyżeczka soku z: głogu, szczawiu, czosnku, cebuli, pora, chrzanu i papryki.

Bez względu na rodzaj soku należy go wypijać zaraz po przyrządzeniu, ponieważ napoje tego typu szybko się psują. Na koniec warto jeszcze podkreślić , że soki powinno pić się małymi łykami.