Autorem wpisu jest: Robert Fiałkowski

Korespondencja własna z Rumunii.

Położone nad Morzem Czarnym słoneczne wzgórza Dobrudży od dawien dawna przyciągały do siebie amatorów wina. Klimat śródziemnomorski, długie, gorące lata, pogodna i ciepła jesień oraz krótkie, łagodne zimy sprzyjają uprawom winorośli.

Rumunia to kraj szczycący się starą kulturą winiarską, od niepamiętnych już czasów uprawiano tu winnice. Przodkami ludów zamieszkujących dzisiejszą Rumunię byli Geto-Dakowie, o helleńskich korzeniach z domieszką krwi rzymskiej. Już w czasach rzymskich wina z kraju Daków były cenionymi w Cesarstwie trunkami. W średniowieczu wino z tych stron sprzedawano do Polski, Rosji oraz Republiki Weneckiej. Potem nastały czasy niewoli tureckiej, a wraz z nimi upadek winiarstwa. Prawdziwy rozkwit nastąpił dopiero po II wojnie światowej. Powstały wtedy liczne plantacje oraz wytwórnie win.
Dzisiejsza Rumunia jest jednym z największych winiarskich krajów Europy. Obszar winnic zajmuje ponad 300 tyś. Hektarów – to dwa razy więcej, niż mają Węgry. Choć wina te nie są tak sławne, jak hiszpańskie czy węgierskie, niektóre z nich są naprawdę znakomite.

Regiony winiarskie
Głównymi rejonami winiarskimi Rumunii są: na północy Siedmiogród i Mołdawia, na południu Oltenia i Montania, a nad morzem – słoneczna Dobrudża.

Gorące lata, spieczona słońcem ziemia spragniona jest każdej kropli wody. Pomimo nawadniania, wciąż duży obszar krainy zajmują stepy. Na północ od Babadag wyrastają przylegające do bagnistej delty Dunaju, stare góry Măcin. Uprawiane tu winogrona mają wysoką zawartość cukru. Szlachetna pleśń na winogronach nadaje winom delikatny, lekko wyczuwalny posmak kwiatu pomarańczy a hodowane tu Pinot Noir weszło do europejskiej czołówki. Wina Murfatlar dobrze się starzeją i mogą być długo przechowywane, mają piękny delikatny bukiet z wiejską nutą.

Murfatlar to ceniony od wieków region winiarski, położony w centralnej Dobrudży z bogatą, ponad tysiącletnią, tradycją. Dobrze przyjęły się tu szczepy: Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Italian Riesling, Muscat Ottonell i Traminer. Wina często noszą nazwy odpowiadające odmianie winogron, z których powstały, ale niektóre mają bardziej wyszukane i fantazyjne nazewnictwo. Znakomity Murfatlar produkowany jest z winogron muskatowych. Ze szczepów niższej jakości wytwarzany jest winny sok używany do produkcji tanich win stołowych.
Plantacje Murfatlar były dumą Ceausescu. Na obszarze 3 tys. hektarów zadbano o najwyższą jakość sadzonek i upraw. Istniejący od 1927 roku instytut badawczy roztoczył opiekę nad plantacjami. W okresie rządów demoludu winnice Murfatlar trochę jednak podupadły. Na szczęście pod okiem nowych gospodarzy szybko wracają do swej dawnej świetności. Pochodzące stąd wina podniosły swą jakość stając się znanym rumuńskim towarem eksportowym.

Wysoką jakość wina zapewniają stare winnice pochodzące jeszcze z czasów, gdy Rumunia była wolnym krajem. Najlepsze winnice położone są w okolicach miasteczek: Basarabi, Valui lui Traian, Poarta Alba i Valea Decilor. Blisko stąd do rozsławionego przez Stasiuka Babadag. Na jakość win wpływa również piaszczysto-kamieniste podłoże oraz dobry mikroklimat. Wina Dobrudży kuszą wielością odmian, regionalnym kolorytem i coraz wyższą jakością.

Warte polecenia
Z tradycyjnych win białych, polecamy popularny Muscat Ottonel, Pinot Gris oraz Chardonnay. Do tradycyjnych win czerwonych zalicza się: Merlot, Cabernet Sauvignon oraz Pinot Noir. Na osobną uwagę zasługują wina wytrawne trei hectare: Feteasca Neagra, Chardonnay, Cabernet Sauvignon.- to ekskluzywna, limitowana seria polecana wybrednym degustatorom.

Murfatlar Cabernet Sauvignon to wino czerwone Półwytrawne pochodzące z Królewskiej Doliny. Posiada wyraźny aromat dzikich owoców poziomki z lekką nutą wanilii. Jest dobrze zbudowane, aksamitne, pełne harmonii, o gorzkawej końcówce. Dzięki dużej zawartości cukru w gronach, wino jest pełne głębi, posiada wyraźny aromat leśnych jagód. Idealnie komponuje się z dojrzewającym serem.
W okolicy miasteczka Basarabi mieści się specjalny ośrodek, gdzie można degustować wina z całego regionu Murfatlar. W uroczej winiarni wita nas miła obsługa. W sklepiku dostępne są stare roczniki pochodzące jeszcze z czasów Ceausescu. Podczas degustacji smakosze win mają okazję poznać sławne produkty winnicy.

W starych księgach winiarni tragicznie zapisał się rok 1884. Ogromne połacie winnic spustoszyła wtedy buszująca po europejskich uprawach plaga mszycy filoksery.
Okazuje się, że warto czasami zapomnieć o swoich starych upodobaniach i pozwolić dać się uwieść nowym doznaniom smakowym. Dobrudża pożegnała nas wykwintnym "Lacrima lui Ovidiu" ( łza Owidiusza), naturalnie słodkim winem przechowywanym w dębowych beczkach o bogatym aromacie, złotym kolorze i miodowej zaokrąglonej końcówce.

.