Autorem wpisu jest: Marian Jeżewski

Branże robią swoje statystyki i zestawienia – nie inaczej jest z branżą winiarską. Jeśli wczytamy się w liczby, to otrzymamy pewien obraz. Analiza 2007 roku daje nam możliwość bliższego spojrzenia na Włochy – jedno z największych winiarskich państw. Poniżej, przekazuję wybrane informacje z raportu Assoenologi, czyli ASSOCIOZIONE ENOLOGI ENOTECNICI ITALIANI, włoskiej organizacji enologów i enotechników.

Produkcja maleje, to dobrze
Średnia światowa produkcja wina w latach 2004-2006 wyniosła ok. 300 mln hektolitrów. Udział Italii, to 17% . Do połowy lat dziewięćdziesiątych Włosi robili ponad 60 mln hl rocznie, w latach 1997-2006 już "tylko" trochę ponad 50 mln, a ostatnio poniżej 49 mln. Skąd ten spadek? Na pewno spowodowane to zostało poprzez znaczne zmniejszenie ilości upraw z 1.230 tys. ha w 1980 roku do 792 tys. obecnie. Dokument tłumaczy, że "włoska branża winiarska wyspecjalizowała się w eliminowaniu zbędnej produkcji na rzecz odczuwalnej i uznanej poprawy jakości". Rzeczywiście, we wszystkich regionach Włoch winiarze podkreślają swoje starania o coraz lepszą jakość produkowanego wina kosztem ilości.

Ogólnie w liczbach i procentach
Obroty włoskiej branży winiarskiej wynoszą 10 mld euro, z czego jedna trzecia to eksport. Z danych Assoenologi czytamy, że uprawą winorośli zajmuje się pół miliona osób, 60% produkcji, to wino czerwone, połowa producentów zrzeszona jest w ramach spółdzielni. Zarejestrowanych jest 30 tys. firm butelkujących wino. W całym włoskim przemyśle rolno-spożywczym branża winiarska zajmuje zaszczytne, pierwsze miejsce.

Jaki był 2007 we Włoszech?
W wielu regionach były wyjątkowo wczesne i udane zbiory. Sytuacja w środkowej Italii lepsza niż w południowej, gdzie wiosna była dość wilgotna, a lato zbyt gorące. Czerwone wino z północy będzie wręcz znakomite – stwierdzono świetną zawartość polifenoli i delikatnych garbników. "Wina wyprodukowane z winogron odpowiednio chronionych przed chorobami oraz odpornych na suszę i wysokie temperatury, osiągają bardzo interesujące parametry".

Ciekawostki

  • Średnia temperatura zimy w Lombardii, najwyższa od 50 lat, o 3 stopnie ponad przeciętną, przyspieszyła pączkowanie winorośli o 25 dni.
  • 2003 był jednym z najmniej udanych roczników w ostatnim półwieczu.
  • 2004 okazał się świetny dla win białych.
  • Za ostatnie 10 lat największą średnią produkcją (prawie 10 mln hl) może pochwalić się region Veneto (Wenecja Euganejska), drugie i trzecie miejsce z prawie identycznym wynikiem (7,3 mln hl) zajmują Sycylia i Apulia, Toskania jest na miejscu piątym (2,5 mln hl).
  • Całe Niemcy w 2007 wyprodukowały 9,7 mln hl., Bułgaria ok. 2 mln hl.
  • Australia w ostatnich 10 latach potroiła powierzchnię swoich plantacji. Produkuje ok. 15 mln hl wina rocznie z czego trzy czwarte na eksport.
  • Chile w ciągu kilku lat zwiększyło produkcję z 4 do 10 mln hl, a 9 na 10 producentów nastawia się wyłącznie na eksport.

Praca Assoenologi
Raport zawiera też szczegółowe dane z wszystkich regionów Półwyspu Apenińskiego: wzrost/spadek produkcji, charakterystyki pór roku i ich wpływ na osiągnięte wyniki, wiele tabel, porównań i prognoz. To zostawmy specjalistom i zainteresowanym.
Stowarzyszenie Enologów i Specjalistów sektora winiarskiego Assoenologi, to najliczniejsza i najstarsza (rok zał. 1891) tego typu organizacja na świecie! Oprócz szczegółowych analiz i raportów, zajmuje się reprezentowaniem interesów 95% aktywnie działających specjalistów technik winiarskich we Włoszech. Celem organizacji jest "zawodowa ochrona, pod względem etycznym, prawnym i ekonomicznym, jak również reprezentowanie na wszystkich szczeblach i zapewnienie jej możliwości pogłębiania wiedzy naukowej i doszkalania się w zawodzie". Centrala znajduje się w Mediolanie.

Więcej na: www.assoenologi.it

Foto: MJ