Autorem wpisu jest: Agata Buchta

Gdy upał daje się we znaki, doskwiera temperatura, zmęczenie i pragnienie, sięgamy po cokolwiek nadającego się wypicia. Czasem, nie poświęcając temu większej uwagi, wybieramy co popadnie, byle było mokre. Tymczasem do wyboru mamy niezliczoną liczbę różnego typu napoi, które nie tylko pomogą ugasić pragnienie, ale i zadbają o odpowiedni poziom potrzebnych nam składników mineralnych. Warto jednak zauważyć, które z nich są dla nas odpowiednie (bo są też przeciwwskazania) i jak pić i ile, by nie przesadzić z ich dobroczynnym działaniem.

Napoje energetyzujące
To te, które przede wszystkim dodają energii i odświeżają umysł. Działają tak głównie ze względu na zawartość tzw. substancji biologicznie czynnych. Są to w głównej mierze np.: kofeina, tauryna, guarana, inozytol, L – karnityna i glukuronolakton.

250 ml. Napoju zawiera ok. 80 mg kofeiny, co w przybliżeniu porównywalne jest do filiżanki kawy. Nie jest to ilość na tyle niebezpieczna dla naszego organizmu, by mogła stanowić jakiekolwiek zagrożenie (dawka śmiertelna – 10 g), a nawet z dwojga złego lepiej wybrać napój energetyzujący niż małą czarną, gdyż w napoju kofeina jest lepiej przyswajalna, a i przy okazji nie serwujemy naszemu żołądkowi żadnych możliwych dolegliwości związanych z nadmiarem picia kawy.

Tego typu napoju nie można łączyć z alkoholem, gdyż dodatkowo wspomaga jego działanie. Nie warto więc kierować się wyłącznie walorami smakowymi tego połączenia. Napojów energetyzujących nie powinny też pić osoby chorujące na nadciśnienie i na serce. Nie zalecane są też kobietom w ciąży, karmiącym oraz dzieciom do lat 15.

Napoje izotoniczne
Są idealne by wzmocnić po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Wyrównują powstałe podczas zmęczenia straty wodne, elektrolitowe i energetyczne. Dzieje się tak dlatego, że napoje takie posiadają ciśnienie osmotyczne podobne do panującego w naszym organizmie (ok. 275-295 miliosmoli / l. wody). Dzięki temu wypity napój szybko się wchłania i nie zalega w żołądku.

Napoje takie można też pić niekoniecznie od zmęczenia, w upalne dni, by uchronić się przed odwodnieniem. W porze upałów tracimy ok. 1 l wody (w tym elektrolity i witaminy) na godzinę, podczas gdy nasz organizm potrzebuje 1 ml. płynu na każdą 1 kcal, lub 30 ml na każdy kilogram masy ciała.
Izotoniki powinno się pić powoli i małymi łykami, gdyż wtedy lepiej się wchłaniają. Napój nie powinien jednak być bardzo zmrożony, by zbytnio nie wychłodzić organizmu.

Napoje hipo- i hipertoniczne
Napoje hipotoniczne to takie, które posiadają stężenie niższe niż 275 miliosmolo / l. Zaliczamy do nich wszystkie wody mineralne. Gaszą pragnienie i szybko się wchłaniają, gdyż nie zawierają cukru. Nie mają jednak zdolności uzupełniania strat organizmu, gdyż zawierają śladowe ilości elektrolitów.

Hipertoniczne to te, posiadające stężenie wyższe niż 295 miliosmoli / l. Są to głownie soki owocowe, napoje itp. Posiadają one dużą ilość cukru, stąd też dłużej utrzymują się w żołądku i wolniej się wchłaniają. Nie są dobrym sposobem na ugaszenia pragnienia, a przynajmniej bardzo krótkotrwałym.