Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Okres jesienno-zimowy to pora przeziębień, kaszlu i kataru. Te z pozoru banalne dolegliwości potrafią nam skutecznie uprzykrzyć życie. I zamiast od razu łykać tabletki na przeziębienie, może warto przynajmniej w pierwszym okresie spróbować owo przeziębienie wyleczyć starymi babcinymi domowymi sposobami?

Oto kilka starych sprawdzonych przepisów na skuteczną walkę z chorobą domowym sposobem:
Kiedy zaczynamy kichać, kaszleć i czujemy, że wyglądamy "niewyraźnie", skuteczny może okazać się napar z kwiatu czarnego bzu i lipy z dodatkiem łyżki miodu, soku z połowy cytryny oraz szczypty imbiru, cynamonu, zmielonego tymianku i zmiażdżonego goździka. Równie dobrze działa syrop przyrządzony ze szklanki soku owocowego (nie malinowego), soku z jednej cytryny, 2 łyżek miodu i rozgniecionego ząbka czosnku. Syrop należy pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej. Bardzo dobre efekty daje również napar z majeranku (1 łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, słodzimy do smaku miodem i pijemy kilka razy dziennie).

Na kaszel doskonały jest sok z buraków. Umyte buraki obieramy ze skórki, ścieramy na tarce i wyciskamy sok (można także użyć do tego celu sokowirówki). Sok należy lekko posolić i następnie szklankę z sokiem umieścić w gorącej wodzie w celu ogrzania go. Tę miksturą można także płukać gardło.
Przy suchym, męczącym kaszlu bardzo pomaga napój z siemienia lnianego, który nawilża drogi oddechowe i tworzy ochronną warstwę śluzu na ich ściankach. Aby przygotować taki napar należy zalać łyżeczkę siemienia lnianego szklanką wody i gotować ok. pięciu minut. Napój – z nasionami lub odcedzony – można pić po szklance przed snem i rano na czczo.
Bardzo dobre efekty daje nacieranie i oklepywanie klatki piersiowej oraz stóp właśnie wódką lub spirytusem salicylowym.

Kiedy łamie coś w kościach, z pomocą może nam przyjść kubek gorącego mleka z trzema rozgniecionymi ząbkami czosnku i łyżeczką masła oraz dwie kromki chleba posmarowane masłem, posypane posiekanym czosnkiem i natką pietruszki. Skuteczny przy przeziębieniu jest także napar z kwiatu czarnego bzu i lipy z dodatkiem łyżki miodu, soku z połowy cytryny oraz szczypty imbiru, cynamonu, zmielonego tymianku i zmiażdżonego goździka.

Ale gdy domowymi sposobami nic nie wskóraliśmy i przeziębienie utrzymuje się powyżej trzech dni nie ma innej rady tylko udanie się do lekarza.
A na koniec odrobinkę optymizmu – powtarzając za Wojciechem Waglewskim „Ta zima kiedyś musi minąć…" a konkretnie zostało już tylko 49 dni do wiosny!

Przepisy na przeziębienie zostały zaczerpnięte z babcinego szarego zeszytu.

Foto: Hanna Szeja