Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Dobrze przygotowany, odpowiednio rozgrzany grill, to podstawa kulinarnego sukcesu. Wbrew pozorom, jego prawidłowe rozpalenie nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Aby proces ten się udał, potrzebne są nam dobre paliwa, rozpałki i przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Węgiel drzewny zawsze układamy w formie piramidy pośrodku komory ogniowej. Gdy płomienie przygasną, należy ostrożnie rozłożyć węgiel na całej szerokości rusztu. Jeżeli czas naszego grillowania się wydłuża, a mamy jeszcze potrawy, które chcemy przyrządzić, najlepiej rozmieścić dodatkowy węgiel, czy brykiet wzdłuż krawędzi, a gdy się rozpalą, przesunąć je do środka lub w miejsce, gdzie pieczone są potrawy. Temperaturę żarzącego się węgla można łatwo określić – jeżeli uda nam się utrzymać dłoń przez 2 sekundy, około piętnastu centymetrów nad węglem, będzie to oznaczało, że temperatura jest wysoka, jeżeli na tej samej wysokości utrzymamy rękę przez 4y sekundy, oznaczać to będzie, że mamy średnią temperaturę, a jeżeli dłużej, niż 6 sekund – temperatura jest niska.
Warto pamiętać, że bez dobrego paliwa i rozpałki, nawet najlepszy grill do niczego nam się nie przyda.

Węgiel drzewny w bryłkach
Powstaje w wyniku zwęglenia drewna miękkiego lub twardego w specjalnym piecu. Drzewo jest ogrzewane tak długo, aż zamieni się we wszystkim nam znane lekkie, lśniące, czarne bryłki, pozbawione zanieczyszczeń. Węgiel rozpala się przez 10-15 minut i pali stosunkowo szybko, bo po 30-40 minutach pozostaje już tylko popiół. Tego typu paliwo daje nam bardzo dużo ciepła, jest idealne do pieczenia ryb, mięsa i warzyw, które zachowują soczystość.
 
Węgiel do szybkiego zapalania
Jest to węgiel nasycony rozpałką, zamknięty szczelnie w papierowych torbach, z której wystaje niewielki papierek. Taką torbę umieszcza się na grillu i podpala papierek. Taka forma rozpalania jest niewątpliwe prostsza, czystsza i wygodniejsza, ale zarazem droższa, od tradycyjnej. Tego typu węgiel sprzedawany jest w torbach o wadze około jednego kilograma.

Brykiet
To paliwo zostało poddane obróbce rozkruszania i mieszania ze środkiem wiążącym węgiel drzewny, a następnie sprasowane i uformowane w owalne kulki. Brykiety mają konstrukcję bardziej zwartą od węgla drzewnego, co sprawia, że dłużej się rozpalają i mają dłuższy czas spalania. Należy pamiętać, że niektóre brykiety mogą zawierać substancje przenikające do potraw podczas pieczenia.

Drewno
Suche drewno nadaje się idealnie do grillowania. Najlepsze jest drewno dębowe, ale równie dobrym paliwem jest jabłoń i wiśnia. Jeśli nie mamy żadnego z tych gatunków, każde inne, dobrze wysuszone drewno może śmiało nam posłużyć jako paliwo do grilla.

Gaz
Ten typ paliwa dostępny jest w butlach, w postaci płynnego gazu ziemnego, propan – butan. Butle do można kupić są w sklepach z artykułami turystycznymi, a nawet na wybranych stacjach benzynowych. Niewątpliwą zaletą gazu jest jego atrakcyjna cena, co w przypadku ludzi często grillujących jest dość istotne. Poza tym gaz nie brudzi tak, jak węgiel.

Rozpałki do węgla drzewnego w płynie
Są bardzo wydaje i łatwe w użyciu, ale należy pamiętać o podstawowej zasadzie, o której często się zapomina, a mianowicie, że po spryskaniu lub polaniu węgla płynem należy odczekać ok. 3 minut, aż płyn wsiąknie, a powierzchnia węgla czy brykietu będzie wyglądała na suchą. Dopiero wówczas można go podpalić.
Do rozpalenia używamy tylko i wyłącznie rozpałek specjalnie do tego przeznaczonych. Nie powinno się używać rozpałek zawierających naftę, mimo, że są stosunkowo bezpieczne, wydzielają nieprzyjemną woń, która może wniknąć w przygotowywaną potrawę. Dlatego najlepiej używać rozpałek podobnych do wosku, na opakowaniach których wyraźnie opisane jest przeznaczenie. Postępując zgodnie z instrukcją, na pewno uzyskamy bezpieczny dla nas i potraw ogień.

Podczas grillowania należy pamiętać, że mamy cały czas do czynienia z ogniem i żarzącym się do czerwoności węglem drzewnym lub brykietem. Dlatego należy zachować daleko idącą ostrożność. Grilla zawsze ustawiamy w miejscu o twardym i równym podłożu. Jeżeli mamy grilla przenośnego, należy się upewnić, czy jego podpórki są mocne i stabilne, a podłoże, na którym ma stać, jest odporne na ciepło. Warto także pamiętać, aby nie rozpalać grilla przy silnym wietrze, a podczas grillowania mieć w pobliżu wiaderko z wodą.

autorem zdjęcia jest Krzysztof Falkus (Senn)
www.dafresh.com/gfoto