Czekamy na ten owoc cały rok, późną wiosną i wczesnym latem zajadamy się nim bez opamiętania, bo ta skarbnica witamin i minerałów, nie dość, że wygląda bardzo pięknie i apetycznie, to do tego cudownie pachnie i podniebieniu dostarcza rozkoszy.

Truskawka – bo to o niej mowa – była przysmakiem wielkich tego świata. Przykładem jest. Car Piotr I z dynastii Romanowów, który uwielbiał jadać ten owoc z bitą śmietaną. Do tego stopnia, że kazał podawać je sobie nawet w środku zimy. Wprawdzie kaprys władcy został spełniony, ale do dnia dzisiejszego pozostało tajemnicą, skąd podwładnym udało się sprowadzić świeże owoce.

Zagmatwana historia… – skąd się wzięła truskawka?

Istnieje kilka teorii, co do początków tego owocu. Jedna z nich mówi, że truskawkowe szaleństwo rozpoczęło się dopiero od skrzyżowania amerykańskiej poziomki wirginijskiej z olbrzymimi poziomkami chilijskimi, a fakt ten miał miejsce na początku XX wieku i można śmiało powiedzieć, że od tego momentu rozpoczął się wciąż wzrastający poczet odmian truskawkowych.  Co prawda mówi się, że odkrywcą tego wiosennego przysmaku jest sam Krzysztof Kolumb, który rzekomo znalazł ją u wybrzeży San Salwador, ale owoc ten niewiele miał wspólnego z owocem powszechnie wszystkim znanym, gdyż był wielkości kurzego jajka. Inna wersja z kolei mówi, że pierwsze truskawki zostały sprowadzone z Ameryki do Francji przez Francuza, który miał nazywać się „Truskawka”, mimo że jego nazwisko pisze się nieco inaczej, bo Frezier (czyt. Frezie) przywiózł „les fraises” (czyt. frez). A działo się to za panowania Ludwika XIV.

Od tamtych odległych czasów powstało już tyle odmian tych owoców, że trudno dziś stwierdzić, jaka jest prawdziwa historia, co tak naprawdę zostało odkryte. Jednak jedno jest pewne: te historyczne owoce nie były tak piękne i smakowite jak dziś.

Uroda i zdrowie – jakich witamin dostarcza truskawka?

Truskawka zawiera dużo witamin i minerałów. 100 g. truskawek dostarcza organizmowi 60 mg witaminy C, 100 mcg. witaminy B2, 30 mcg. witaminy B1 i około 100 j.m. witaminy A. Poza tym uzupełnimy niemal wszystkie makro i mikroelementy, a wapń, fosfor i magnez sprawią, że nasz organizm zostanie odkwaszony. Z kolei przez wysoką zawartość żelaza przybędzie nam składników krwiotwórczych i wzmacniających nasz organizm. A mangan, tak przez nas poszukiwany nie tylko na wiosnę, wpływa odświeżająco na urodę i włosy.

Truskawka posiada także kwas elegonowy, który jest tarczą ochronną przed nowotworami.

Poza tym te apetyczny owoc jest wielkim sprzymierzeńcem w walce z chorobami reumatycznymi, artretycznymi (truskawki są alkalizujące i moczopędne), jest także pomocny ludziom, cierpiącym na choroby wątroby i nerek. Warto w tym miejscu dodać, że truskawek nie wolno moczyć długo w wodzie, bo jak mówią Francuzi woda „kradnie im smak”. Szypułkę (czyli listki na truskawce) ściągamy dopiero po umyciu.

Owoc truskawki wspomaga również urodę. Szczególnie intensywnie działa maseczka z truskawek, która sprawia, że skóra staje się delikatna w dotyku i świeża w wyglądzie. Można iść jeszcze dalej tak, jak to miała w zwyczaju robić francuska arystokratka Madame Tallin. Ta niezwykle dbająca o siebie kobieta, zażywała kąpieli truskawkowych dla zachowania jędrności i olśniewającej bieli skóry. Tylko czy w naszych czasach kobiety pragną latem mieć białą skórę…? I jeszcze jeden mały problem – czy warto na każdą kąpiel przeznaczać co najmniej 12 kg świeżych owoców…? Nie lepiej dostarczyć przyjemności naszemu podniebieniu? Myślę, że na to pytanie każdy z Państwa powinien odpowiedzieć sobie sam…

Podsumowując: truskawka dostarcza korzyści takich jak:

  • odkwaszenie organizmu,
  • ogólne wzmocnienie organizmu,
  • witamin B1, B2, C i A,
  • likwidują przebarwienia skóry,
  • kwas foliowy dla lepszej pracy mózgu i zapobieganiu depresji,
  • to również naturalny środek przeciwzapalny.

Truskawki w kuchni – smaczne przepisy na lato

Powiedzieliśmy sobie trochę o historii, zaletach tego owocu, pora więc na praktykę! Oprócz tradycyjnej i najprostszej formy spożywania truskawek w postaci całego owocu z dodatkiem bitej śmietany (chyba ulubiona rzecz osób, będących na diecie ketogenicznej!), polecamy również ciasto z truskawkami, a właściwie tartę truskawkową. Jak ją wykonać?

Tarta truskawkowa

Składniki:

Czas przygotowania

75 minut

Liczba osób

4-5

Przygotowanie:

  1. Mąkę przesiewamy przez sitko do miski. Następnie dodajemy zimne, pokrojone w kostkę masło oraz cukier puder i szczyptę soli.
  2. Rozcieramy ciasto palcami, do uzyskania drobnych okruchów, a następnie dodać żółtko i wyrobić ciasto na jednolitą masę.
  3. Takie ciasto wkładamy do lodówki na minimum 30 minut.
  4. Po tym czasie wyjmujemy ciasto i rozwałkowujemy na placek taki, jak nasza forma i więcej (najlepiej o średnicy ok. 25 cm). Placek powinien mieć 0,5 cm grubości.
  5. Wykładamy ciastem spód i boki formy. Dziurkujemy je i nakrywamy folią,
  6. Nagrzewamy piekarnik do 190 stopni i pieczemy ciasto przez około 15 minut, następnie zdejmujemy folię i pieczemy kolejne 15 minut bez folii.

Jak zrobić krem?

Serek mascarpone, śmietankę, cukier waniliowy i cukier puder ubijamy w misce przez ok. 3 minuty, do zwiększenia objętości kremu. Dodajemy pokruszoną czekoladę i wykładamy tym spód ciasta. Pora na najlepsze – górę dekorujemy świeżymi truskawkami. Smacznego!

Szukasz innych, słodkich przepisów na lato? Koniecznie odwiedź nasz blog! Znajdziesz w nim wiele kulinarnych inspiracji!