Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Pochodzą z  Ameryki Południowej lub Środkowej, ale do dzisiaj nie wiadomo czy ojczyzną pomidora jest Peru czy Meksyk. Faktem natomiast jest, że był uprawiany przez Indian na tych terenach już na kilka wieków przed odkryciem Nowego Świata. W języku Azteków pomidory nazywały się zitotomata. Do Do Europy został przywieziony przez marynarzy hiszpańskich w XVI wieku, ale były to owoce pomidorów dzikich, wielkości wiśni. Nazywano je "pomi del Peru”.  Włosi nazwali je „ poma d’oro” lub „ poma amoris”, a także „tumatle  americanorum”.

I tak naprawdę dopiero wiek XIX rozpoczął karierę pomidora. Wtedy właśnie zaczęto na wielką skalę hodować je i przetwarzać w Ameryce Północnej. Mimo, iż obecnie uprawia się je w większości krajów europejskich, najsmaczniejsze i najbardziej pachnące rosną na południu Europy. W całej Europie produkuje się 15 mln. ton pomidorów rocznie, z tego ok. 14 mln. ton to produkcja w samych krajach basenu Morza Śródziemnego: Francji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i oczywiście we Włoszech – to największy europejski producent i pierwszy światowym eksporter przetworów pomidorowych, z roczną produkcją 4,9 milona ton. Drugie miejsce wśród europejskich producentów pomidorów z roczną produkcją 1,4 milona ton zajmuje Hiszpania, a na trzecim miejscu, z roczną produkcją 330 tysięcy ton, znajduje się Francja.

Pomidory bogate są w witaminę A, B1, B2, C, PP, a także, w zależności od odmiany, posiadają witaminę D, E i K. Zawierają także: sód, potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor, chlor, nikiel, kobalt, magnez i mangan. Swoją kwaskowatość zawdzięczają zawartości kwasu cytrynowego i jabłkowego. Mają działanie moczopędne i czyszczące oraz antytoksyczne. Są nieodzownym składnikiem w dietach przeciw otyłości (100g to tylko 15-20 kalorii),  zalecane osobom cierpiącym na cukrzycę, choroby nerek i serca, przeciwdziałają zaparciom. Od dawna żywieniowcy głoszą tezę, że szklanka soku pomidorowego pita codziennie zapewni zdrowie, urodę i młodość. Natomiast psychiatrzy twierdzą, że pomidory działają kojąco i uspokajają nerwy. Zaś przemysł kosmetyczny odkrył, że pomidor działa regenerująco  na naszą skórę, odmładza ją i upiększa.