Autorem wpisu jest: Agata Buchta

Twórcą teorii, że pomiędzy krwią a przyjmowanym rodzajem pożywienia zachodzą reakcje biochemiczne jest amerykański lekarz Peter J.D' Adamo. Twierdzi on, że niewłaściwe dobrane pokarmy działają niczym „zła transfuzja". W swojej książce: „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi" uczy jakie produkty są właściwe dla danej grupy krwi, a których należy unikać, jako największych potencjalnych wrogów. Co to jednak oznacza w praktyce? Sprawdźmy.

Grupa krwi a zdrowie
Grupy krwi odkrył w 1901r. Austriak Karl Landsteiner. Od 1928 r., cały świat nauki wprowadził nazewnictwo poszczególnych grup krwi z układu ABO – A ,B ,AB ,O .
To, że mamy określoną grupę krwi oznacza, że na krwinkach czerwonych w większości komórek i płynów ustrojowych znajdują się grupy cząsteczek zwanych antygenami. Antygeny te biorą udział w reakcjach obronnych organizmu. Robią to na dwa sposoby: mają zdolność reagowania z czynnikiem obcym tzw. przeciwciałem oraz gdy „nasz" antygen będzie intruzem w innym organizmie – powodują wytwarzanie przeciwciał przeciwko nim samym.

Jeśli masz grupę krwi O – wytwarzasz przeciwciała przeciwko antygenom grupowym A i antygenom B. A – wytwarzasz przeciwciała przeciwko antygenom B. B – wytwarzasz przeciwciała przeciwko antygenom A . AB – nie wytwarzasz przeciwciał ani przeciwko antygenom A ani B.

Grupa krwi a odżywianie
Według teorii Petera J.D' Adamo w żywności znajdują się specyficzne białka, tzw. lektyny. Zawierają one cząsteczki (antygeny) podobne do tych, które decydują o różnicach grupowych krwi. Jeśli zjemy coś zawierającego „obcy" antygen, wytworzymy przeciwciała skierowane przeciwko temu produktowi. Prowadzi to do reakcji "odrzucenia", a co za tym idzie, do zaburzenia podstawowych funkcji metabolicznych, odpornościowych, powoduje stany zapalne, upośledza trawienie, wpływa nawet na funkcje rozrodcze.

Grupa krwi i jej „przyzwyczajenia"
Grupy krwi na przestrzeni dziejów podlegały rozmaitym ewolucjom, zależnym od migracji ludności, zmiany trybu życia i przyzwyczajeń żywieniowych. Najstarsza z nich – gr. O, nazywana grupą „myśliwych" – pojawiła się na ziemi ok.40.tys. lat p.n.e. Człowiek – drapieżnik polował głównie na zwierzęta, które stanowiły najlepsze źródło siły. Mięso, drób, ryby, w mniejszej ilości owoce i warzywa do dziś stanowią podstawę menu dla osobników grupy „O".

Wraz z rozwojem osiadłego trybu życia, a co za tym idzie, rolnictwa i upraw – ok. 25-15 tys. p.n.e. wytworzyła się grupa krwi A, z genetycznym kodem roślinożerców. Przewaga węglowodanów, produktów warzywno-owocowych, roślin strączkowych, a niewielkiej ilości ryb i mięs, to kanon odżywiania ludzi z grupą krwi A.

Grupa krwi B to czas 10-15 tys. lat p.n.e., gdy człowiek z gorącej Afryki pojawił się u stóp Himalajów. Żywił się wtedy głównie mlekiem zwierząt domowych i ich mięsem. Współczesna dieta osób z grupą krwi B – powinna również zawierać dziczyznę np. króliki, baraninę, jagnięcinę, wszelkie produkty mleczne i ich przetwory warzywa i owoce.

Pomimo konieczności unikania wielu zbóż, czy też roślin strączkowych jest to dieta niewątpliwie najbardziej urozmaicona. I najmłodsza, datująca się od 1500 lat grupa krwi – AB. Tu zalecana jest dieta wegetariańska z elementami produktów mlecznych i mięsa. Stanowi ona wypadkową zaleceń dietetycznych dotyczących grup krwi A i B (więcej o gupach krwi przeczytasz tutaj).

Opracowania dotyczące zaleceń dietetycznych dla poszczególnych grup krwi zawierają tabele produktów wskazanych, tych których należy unikać oraz obojętnych. Jeśli mamy kłopoty z natychmiastowym , restrykcyjnym przejściem do nowych zasad żywieniowych – zróbmy to etapami. Zacznijmy od zmiany dwóch lub trzech rzeczy. Najpierw wyeliminujmy produkty z listy „unikaj". Starajmy się zastąpić pokarmy niewskazane pokarmami z listy tych najbardziej korzystnych i obojętnych. Starajmy się kupować świeże produkty w możliwie naturalnej postaci. Wkrótce przekonamy się , że jesteśmy bardziej witalni, mniej się męczymy a przypływ zdrowej energii pozwala nam z optymizmem patrzeć na życie.

Konsultacja: lek. med. Ewa Roczniok