Autorem wpisu jest: Agata Buchta

Jest mała i niepozorna, ale za to z bogactwem smaku i witamin. Pochodzi z Belgii, gdzie zaczęto ją uprawiać ok. 1850 roku. Stamtąd przywędrowała do Włoch, Francji, Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Szwajcarii i wreszcie do Polski. Jest rośliną dwuletnią, składającą się z grubego korzenia i kwiatu w postaci ściśle przylegających do siebie liści. Do spożycia nadaje się jedynie główka kwiatu, mierząca ok. 3-4 cm średnicy, koloru bialego lub remowego. Roślina ta uprawiana jest bez dostępu do światła w temperaturze ok. 14-16 st. C.

Dla zdrowia
Średniej wielkości główka (ok. 150 gramów) zawiera 30 kcal, można ją więc jeść bez ograniczeń. Oprócz tego zaspokaja dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu m.in. na: witaminę A (w 49 proc.), witaminę C (w 9 proc.), kwas foliowy (w 29 proc.), mangan (w 11 proc.) oraz błonnik (w 5 proc.). Cykoria zawiera też beta – karoten, który pozytywnie wpływa na koloryt i zdrowie skóry. W dalszym procesie przemiany materii przekształcany jest on w witaminę A, która w naturalny sposób chroni i wspomaga odbudowę błon komórkowych skóry. Witamina ta jest tez silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu ma dobroczynny wpływ na zdrowie całego naszego organizmu; m.in. broni przed wolnymi rodnikami, chroni przed zmarszczkami, łagodzi różne podrażnienia skóry, a nawet jest pomocna w leczeniu trądziku i łuszczycy.

Dla urody
Cykoria, dzięki zawartości manganu, pomaga usprawniać metabolizm, przemianę tłuszczów oraz wchłanianie wartości odżywczych. Odpowiednie składniki tej rośliny pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, a laktucyna i laktukopikryna (substancje odpowiedzialne za specyficzny, gorzkawy smak cykorii), stymulują wątrobę do wydzielania większej ilości żółci. Dzięki tym wszystkim elementom poprawia się trawienie i unikamy uczucia wzdęcia. Inulina (błonnik zawarty w liściach) ogranicza dodatkowo wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego. Jeśli jednak chcemy zastosować cykorię jako składnik naszej diety, wystarczy po jej zjedzeniu wypić dużo wody; wtedy po połączeniu tworzy się w jelitach żelowana substancja, która sprawia, że nie czujemy apetytu i mamy uczucie sytości.

Przyrządzanie i przechowywanie
Roślina ta jest dostępna na rynku w okresie od listopada do marca. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na jej kolor. Nie powinna mieć odcienia brązowego, gdyż to oznacza, że jest już długo przechowywania i ma inny smak. Najlepiej kupować białe lub kremowe, o ściśle zwiniętych liściach. Warto też wybierać te o mniejszych główkach, gdyż czym jest mniejsza, tym ma bardziej wyrazisty i intensywny smak. Jej smak można dodatkowo wzmocnić odpowiednio ją przyrządzając. Dobrze komponuje się z dodatkiem soku z cytryny, balsamicznego octu lub jabłek. Przed pokrojeniem, cykorię należy dokładnie umyć i osuszyć, by nie straciła gorzkiego smaku, którego źródło znajduje się w głąbie warzywa. Świeżą cykorię można przechowywać w lodówce przez tydzień.